Zdravlje
Stručnjak otkriva koje su prednosti izbacivanja kofeina iz organizma
Kofein je najčešće konzumirana psihoaktivna tvar na svijetu. Čak i ako ne pijete kavu ili čaj, vjerojatno redovito konzumirate kofein jer se nalazi u svemu, od gaziranih pića i lijekova protiv prehlade do vruće čokolade. Ako razmišljate o odricanju od kofeina i pitate se kakve koristi to može imati, evo što kažu istraživanja.
Pripremite se na glavobolje
Odustajanje od kofeina može izazvati glavobolje, umor i iscrpljenost.
Glavobolje se javljaju kao posljedica odsutnosti kofeina. U glavi i vratu, kofein uzrokuje sužavanje krvnih žila, smanjujući protok krvi prema mozgu.
Kada prestanete konzumirati kofein, nakon otprilike 24 sata dolazi do normalizacije krvnih žila, što uzrokuje povećanje protoka krvi prema mozgu i pokreće nove glavobolje. One mogu trajati prosječno do 9 dana.
Kofein je također povezan s povećanom anksioznošću i napadajima panike, a to nije vezano samo za one s predispozicijom za mentalne probleme.
Smanjenje ili eliminacija kofeina može napraviti čuda za vaše raspoloženje. To može djelomično biti zbog poboljšanja sna, jer nedostatak sna može pogoršati anksioznost i druge poremećaje raspoloženja.
Recite zbogom žgaravici
Smanjenje ili eliminacija kofeina također može izliječiti žgaravicu i probavne smetnje. Kofein potiče lučenje kiseline u želucu i slabi sfinkter jednjaka, koji kontrolira vraćanje sadržaja želuca natrag u jednjak, pokrećući žgaravicu i probavne smetnje.
Odricanje od kofeina također može smanjiti krvni tlak i smanjiti puls.
Također se čini da postoji genetska komponenta u toleranciji i metabolizmu kofeina. To bi moglo značiti da neki ljudi jače reagiraju na kofein od drugih, iako je potrebno više istraživanja o toj vezi.
Imat ćete ljepši osmijeh
Odricanje od kofeina može poboljšati bjelinu vaših zubi, ne izravno zbog kofeina, već zato što čaj i kava sadrže spojeve, uključujući koji mogu obojiti zube.
Šećer u energetskim napicima također može oštetiti vaše zube.
Manje odlazaka na WC
Kofein djeluje na glatke mišiće crijeva, posebno u debelom crijevu, izazivajući njihovu kontrakciju i poticanje potrebe za pražnjenjem crijeva.
Kofein također može promijeniti gustoću vaše stolice, pogotovo ako konzumirate previše, budući da kofein utječe na apsorpciju vode.
Kofein također djeluje kao blagi diuretik, uzrokujući povećanje proizvodnje urina.
Postoje i dokazi da je kofein nadražujuće sredstvo za mjehur, što može izazvati češću potrebu za mokrenjem, stoga, očekujte znatno manje posjeta WC-u.
Izdvojeno
-
Večeras, u nedjelju, 15. prosinca s početkom u 18 sati predstava “Bolna djeca u cvijeću” u režiji Vinka Radovčića prikazat će se u HNK Zagreb.
-
U petak. 13. prosinca u 23.20 sati u Zadru u Ulici Put biliga policijski službenici Postaje prometne policije Zadar su zaustavili 35-godišnjeg hrvatskog državljanina koji je upravljao automobilom zadarskih registarskih oznaka.
-
Policijski službenici Postaje prometne policije Zadar su u kontroli prometa u petak, 13. prosinca u 15.35 sati u Bibinjama zaustavili automobil zadarskih registarskih oznaka s kojim je upravljao 55-godišnji hrvatski državljanin prije stjecanja prava na upravljanje, odnosno prije položenog vozačkog ispita.
-
Odjel za sociologiju poziva na tradicionalni Otvoreni dan sociologije koji se ove godine održava 16. i 17. prosinca u zgradi SEP.
Reci što misliš!