Lifestyle

ljepota i zdravlje

Višenamjensko djelovanje kiselina u dermatologiji i kozmetologiji

Višenamjensko djelovanje kiselina u dermatologiji i kozmetologiji
pixabay.com

Kiseline su jedno od najvećih otkrića u njezi kože u suvremenoj kozmetičkoj industriji, brojni dermatološki tretmani oslanjaju se na njihovo pomlađujuće djelovanje, a sve je više i kozmetičkih proizvoda koji, s nešto nižim koncentracijama, ostvaruju odlične rezultate.

No, djelovanje kiselina doista je višenamjensko, stoga nabrojimo ono najvažnije.

Djeluju eksfolijacijski, a to znači da potiču ljuštenje stanica s površine kože, čime se ubrzava proces uklanjanja mrtvih stanica i potiče stvaranje mlade generacije stanica. Taj se proces s godinama prirodno smanjuje, a gomilanje odumrlih stanica vodi do umornog izgleda kože, bora, staračkih pjega i keratoza.

Također, one stimuliraju cirkulaciju kože, što poboljšava izmjene nutrijenata između stanica čineći ih vitalnijima, a budući da djeluju i protuupalno, odlične su za tretiranje i liječenje kože s aknama i drugim upalnim problemima. Ukratko, kiseline uljepšavaju i pomlađuju, otkriva portal Healthline.

Retinoična kiselina (retinol)- briše bore i mrlje sa zrele kože

Ova kiselina je derivat vitamina A, a na deklaraciji se najčešće navodi kao: Retin-A, retinol, retinaldehid ili retinil propionat. Njezina najveća snaga je u ublažavanju bora i linija, ali i hiperpigmentacija jer, osim na površinski sloj kože, djeluje i na onaj srednji – dermis. Za osjetljivu kožu, za prvo korištenje, dok se koža ne navikne, treba upotrijebiti preparat s manjom količinom retinoične kiseline pa, po potrebi, postupno povećavati koncentraciju.

AHA kiseline- oživljavaju umoran, siv i beživotan ten

Alfa hidroksilne kiseline (AHA), poznatije pod nazivom voćne kiseline (jer se većina njih dobiva iz voća), izvanredne su za sivu i umornu put kojoj nedostaje svježine i blistavosti. One skidaju odumrle stanice, stimuliraju njihovu regeneraciju, vlaže, uklanjaju površinske bore te izbljeđuju pigmentacijske mrlje i ožiljke od akni. Pogoduju gotovo svim tipovima kože, ali ako je koža vrlo osjetljiva, posebice ona s rozaceom, ili seboroičnim dermatitisom, nakon upotrebe proizvoda s AHA kiselinama može se pojaviti osip pa je takve proizvode najbolje izbjegavati.

BHA kiseline- čiste kožu sklonu aknama

Salicilna kiselina najpoznatija je beta-hidroksilna kiselina (BHA). Od nje će imati najviše koristi masna koža i ona sklona aknama jer čisti pore, smanjuje upalne procese i djeluje antiseptički. No, ako postoji alergija na Aspirin, odnosno lijekove koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu, valja izbjegavati uporabu proizvoda s tom vrstom kiselina.

Hijaluronska kiselina- hidratizira suhu i zrelu kožu

Ona je u biti prirodni dio našeg organizma, pomaže u održavanju vlažnosti i elastičnosti tena i zbog toga je dobro podnose svi tipovi kože. No, kako se s godinama smanjuje sposobnost stvaranja hijaluronske kiseline, to je jedan od razloga zašto se u zrelijoj dobi pojavljuju bore i suha koža koja se često i ljušti. Stoga su proizvodi s hijaluronskom kiselinom idealni za suhu i zrelu kožu, jer pomažu ublažavanju sitnih linija, bore i suhoće, vraćajući joj prijeko potrebnu vlagu.

Azelaična kiselina- posvjetljuje mrlje i ožiljke

Isprva se koristila za njegu nečiste kože s aknama jer djeluje protuupalno, antibakterijski i ublažava ožiljke, a otkako je otkriveno njezino pomlađujuće djelovanje sve češće se preporučuje za njegu zrele kože s hiperpigmentacijskim promjenama, s obzirom da ima učinak eksfolijacije te čini kožu svjetlijom. Važno je, međutim, ne krenuti odmah s uporabom preparata s visokom dozom ove kiseline, jer ona može uzrokovati crvenilo, peckanje, ili svrbež osjetljive kože.

Obavezno zatražite savjet

Ipak, pri odabiru odgovarajuće kiseline, koje doista mogu učiniti čuda na našoj koži, najbolje je posavjetovati se s ljekarnikom (ako kupujete proizvode u ljekarni), ili stručnom osobom, ako ste se odlučili za kupnju u drogeriji, ili parfumeriji. Nasumičnim odabirom kiseline mogu na koži djelovati previše agresivno i izazvati neugodne pojave, poput svrbeža, crvenila, peckanja, a čak i akni.


Reci što misliš!