Lifestyle

Dobra kužina

Kako napraviti ramen, gustu japansku juhu

Kako napraviti ramen, gustu japansku juhu
RTL

Ramen je japanska gusta juha s rezancima. Tajna dobrog ramena leži u temeljcu koji mora biti aromatičan, koncentriranih okusa. Pročitajte kako ga napraviti

Osim pravog ramena kuhanog kod kuće ili u restoranu, u svijetu su popularne inačice instant ramena koji se prodaje u kartonskim ili plastičnim čašama s dodanim začinima i aromama. Uglavnom je riječ o nutritivno nekvalitetnom jelu koje ne treba miješati s pravim ramenom.

Ono što je zajedničko svim ramen juhama su mesni temeljac i rezanci. Temeljac je najčešće pileći ili svinjski iako može biti i goveđi ili čak i riblji. Upravo temeljac je ključ dobrog ramena, on mora biti aromatičan, koncentriranih aroma i okusa. Kada imate dobar temeljac odradili ste već većinu posla.

Sada trebate samo ukuhati rezance te sve poslužiti s narezanim mesom koje može biti ono od kojega ste kuhali temeljac ili ostaci pečenja od neki dan, izbor je na vama. Možete dodati i meko kuhano jaje, narezani mladi luk, mrkvu ili bilo što drugo i imate ramen juhu.

Kako bi dobila jako bogat temeljac, odlučila sam meso peći dugo i polagano, na niskoj temperaturi u bistroj juhi od kosti. U ovoj verziji sam koristila nešto manje tradicionalnu junetinu, koja je doprinijela dubokoj i vrlo konkretnoj aromi temeljca. Tome sam dodala i cijelu vojsku azijskih začina te naravno sojin umak.

Ne dajte da vas dugačak popis namirnica zaplaši, većinu toga ćete odmah ubaciti u posudu i ostaviti da se polagano peče s mesom.

Kako smo trenutno u sezoni divnih buča odlučila sam dodati i jednu muškatnu tikvu narezanu na kockice, te ju pečenu koristiti kao prilog u zdjelici ramena. Dodala sam i gljive, neka bude bogato, te malo sirove mrkve, čilija i meko kuhana jaja. Bilo je vrlo bogato i okrepljujuće, idealno za ovo promjenjivo vrijeme.

SASTOJCI :1 kg juneće lopatice, 1 l laganog pilećeg ili junećeg temeljca, 50 ml sojinog umaka, 50 ml rižinog octa, 2 žlice crvene curry paste, 1 žlica naribanog svježeg đumbira

Priprema: DODATNO: 1 žlica čili umaka, 1 žlica kineske mješavine 5 začina sol, papar, 2 pune žlice meda ili smeđeg šećera, sok 1 limete, 400 g šampinjona, 100 g shiitake gljiva, 200 g ramen rezanaca, 1 mrkva, 4 meko kuhana jaja, 1 mala muškatna buča, 1 zelena čili papričica, sezam za posipanje

Meso stavite u posudu za pečenje, idealno bi bilo koristiti posudu koja može ići i na kuhalište i u pećnicu.

Dodajte temeljac, sojin umak, rižin ocat, curry pastu, svježi đumbir, čili umak, kinesku mješavinu začina, malo soli i papra, med i sok jedne limete.

1. Poklopite posudu ili je pokrijte aluminijskom folijom te je ubacite u pećnicu zagrijanu na 150 ˚C i zaboravite na sve (pecite) oko 3 sata.

2. Dok se meso lagano peče, narežite gljive na listiće, a muškatnu tikvu na kockice. Pripremite i sve ostalo povrće s kojim ćete posluživati ramen.

3. Nakon tri sata izvadite posudu s mesom iz pećnice. Pećnicu pojačajte na 180 ˚C i ubacite tikvu da se peče.

4. Meso izvadite iz temeljca i pokrijte. Gusti i aromatični temeljac koji vam je ostao po potrebi razrijedite s malo vode te ga prebacite na štednjak. Ubacite u njega narezane gljive i kuhajte na srednje jakoj vatri dok gljive ne omekšaju. 5. Kad gljive omekšaju ubacite i ramen rezance (u zamjenu se mogu koristiti i soba rezanci ili malo deblji špageti ako ne možete naći ni jednu vrstu azijskih) te nastavite kuhati dok rezanci nisu kuhani ili prema uputama na pakiranju.

6. Skuhajte i meko kuhana jaja. Meso natrgajte na komadiće ili ga narežite na tanke, tanke šnite.

7. Kuhanu ramen juhu poslužite odmah uz meso, jaja, buču, prutiće mrkve, čili papričice i posipajte sezamom. 


Reci što misliš!