Lifestyle

Dobra kužina

Nemojte prečesto jesti fast food

Nemojte prečesto jesti fast food
Shutterstock

Volite brzu hranu? Ako je odgovor "da", ipak pripazite da ju ne jedete prečesto, s obzirom na to da može imati opasne posljedice po zdravlje. Najčešće posljedice su povišen krvni tlak, dijabetes i debljanje

Prema Eat This, ovo su posljedice prečestog konzumiranja brze hrane:

1. Povećan rizik od moždanog udara

Iako se brza hrana može uklopiti kao dio cjelokupne uravnotežene prehrane, redovita konzumacija više od jednog dnevnog obroka povećat će unos natrija. S vremenom visok unos natrija može povisiti krvni tlak i povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti i moždanog udara.

2. Možete se udebljati

Ako pogledate opcije u restoranu brze hrane, hamburger, pomfrit i sok mogu dodati do najmanje 1000 kalorija ili više u jednom obroku. Uzimanje mnogo više kalorija nego što je vašem tijelu potrebno na dnevnoj bazi tijekom vremena može dovesti do debljanja.

3. Vjerojatno ćete konzumirati manje vlakana

Ako se uglavnom hranite brzom hranom, vjerojatno je da vaš unos vlakana ne zadovoljava preporučene smjernice, odnosno opće pravilo da unosite 14 grama vlakana na 1000 kalorija konzumirane hrane.

Prehrana s malo vlakana može imati posljedice na vaš gastrointestinalni sustav, uključujući stvari poput zatvora, a također nećete iskoristiti dobrobiti uključivanja dovoljno vlakana u svoju prehranu, poput smanjenog rizika od raka debelog crijeva i potencijalnog snižavanja kolesterola u krvi.

4. Možete imati povećani rizik od visokog kolesterola

Jedan od problema prehrane u većini objekata brze hrane je količina zasićenih masnoća koja se nakuplja u jednom obroku.

Dobro je utvrđeno da je visok unos zasićenih masti povezan s povećanim LDL (ili lošim) kolesterolom, a smjernice o prehrani za 2020.-2025. preporučuju da ne više od 10 posto ukupnih kalorija dolazi iz zasićenih masti iz tog razloga.

5. Manjak hranjivih tvari

Ako većinu svojih obroka jedete u restoranu brze hrane, možda propuštate unijeti važne hranjive tvari, kao što su kalcij, vlakna, vitamin D i kalij. Vlakna, koja su već spomenuta gore, obično imaju malo u obrocima brze hrane. Kalij se nalazi u mnogo voća i povrća, koje se također često preskače na mnogim jelovnicima brze hrane.

Kalcij se nalazi u mlijeku, siru i jogurtu – koji potencijalno možete dobiti iz kriške ili dvije sira na hamburgeru. Ali tog vitamina D uglavnom ima u obogaćenom mlijeku i nekim mliječnim proizvodima, kojih, osim ako ne naručite mlijeko sa strane ili jogurt obogaćen vitaminom D, vjerojatno nećete dobiti puno ni u ovim obrocima.

Budući da većina ljudi već premalo konzumira ove četiri hranjive tvari, vjerojatno nećete zadovoljiti te potrebe ili biste potencijalno mogli osjetiti nedostatak nekih ako nastavite jesti brzu hranu kao glavni izvor obroka i međuobroka.

6. Može povećati rizik od dijabetesa tipa 2

Više studija pokazalo je da je konzumacija brze hrane više od dva puta tjedno povezana s većim rizikom od dijabetesa tipa 2, metaboličkog sindroma i smrti od koronarne bolesti srca.

Ako imate preddijabetes, konzumacija brze hrane neće vam pružiti uravnoteženu prehranu koja vam je potrebna – što uključuje da polovicu svog tanjura popunite povrćem, češće birate cjelovite žitarice i jedete nemasne proteine.

 


Reci što misliš!