Lifestyle

#ordinacija

Sedam mogućih razloga zašto vam se ruke tresu

Sedam mogućih razloga zašto vam se ruke tresu
Pixabay

Tremor ruku, poznat i kao drhtanje ruku, nehotično je drhtanje ili drhtanje ruku. Drhtanje ruku može biti simptom različitih stanja ili čimbenika, kao što su esencijalni tremori, Parkinsonova bolest, multipla skleroza, hipertireoza, tjeskoba, odvikavanje od alkohola i drugi.

Tjeskoba

Anksioznost pokreće zaštitni ili obrambeni odgovor tijela. Porast krvnog tlaka jedan je od znakova; uz to se povećava zaliha adrenalina u tijelu, što potiče ubrzanje otkucaja srca i drhtanje mišića, piše TimesOfIndia.

Odvikavanje od alkohola

Odvikavanje od alkohola može uzrokovati drhtanje, osobito u rukama, dok se tijelo prilagođava na odsutnost alkohola. To može biti znak ovisnosti o alkoholu i može zahtijevati liječničku intervenciju. Može započeti u bilo kojem trenutku između šest i deset sati nakon zadnje konzumacije alkohola. Konzumiranje prekomjernih količina alkohola smanjuje funkcioniranje mozga i razinu energije u tijelu. Zatim, kao odgovor na uspavljujući učinak alkohola, mozak pojačava živčanu aktivnost kako bi ljudsko tijelo održalo u visokom stanju budnosti.

Drhtanje, tjeskoba, hiperaktivnost i drugi znakovi odvikavanja mogu se pojaviti kada se naglo prekine korištenje alkohola jer mozak i dalje nastavlja proizvoditi veću živčanu aktivnost i konačno tada drhtanje prestaje nakon detoksa. Međutim, dugoročno ispijanje alkohola može oštetiti jetru, mozak i živce, što može dovesti do dugotrajnog drhtanja.

Niska razina šećera u krvi

Niska razina šećera u krvi ili hipoglikemija može uzrokovati drhtanje, osobito kod osoba s dijabetesom koje uzimaju inzulin ili određene lijekove za dijabetes. To se obično događa kada razina šećera u krvi padne ispod 4 milimola (mmol) po litri. Uz osjećaj gladi i obilno znojenje, drhtanje služi kao početni znak upozorenja. Hipoglikemija može čak uzrokovati da osoba padne u nesvijest u ekstremnim okolnostima.

Hipertireoza

Hipertireoza je stanje u kojem štitnjača proizvodi previše hormona štitnjače. Jedan od simptoma hipertireoze je drhtanje ruku koje može zahvatiti ruke i prste.

Esencijalni tremor

Ovo je neurološki poremećaj koji uzrokuje ritmičko podrhtavanje ruku, glave, glasa, a ponekad i drugih dijelova tijela. To je najčešći uzrok drhtavih ruku, osobito kod starijih osoba. Esencijalni tremor može se pojaviti u bilo kojoj dobi, ali je najčešći u osoba u dobi od 40 godina i starijih. Osobe s esencijalnim tremorom ponekad mogu razviti druge neurološke znakove i simptome, kao što je nesiguran hod (ataksija).

Parkinsonova bolest

Parkinsonova bolest je progresivni neurološki poremećaj koji utječe na kretanje. Jedan od ranih simptoma Parkinsonove bolesti je drhtanje, koje obično počinje s jedne ruke i može se proširiti na drugu ruku i druge dijelove tijela. Tremori uzrokovani Parkinsonovom bolešću najizraženiji su kada su ruke položene uz tijelo ili u krilo.

Multipla skleroza

Multipla skleroza je kronični autoimuni poremećaj koji zahvaća središnji živčani sustav. Jedan od simptoma multiple skleroze je drhtanje, razvija se kada se mišić nehotice skupi, a zatim opusti, tresući dio tijela. Tremori mogu imati značajan utjecaj na sposobnost osobe da se kreće, jede i pije. Simptomi variraju, ovisno o količini oštećenja i živcima koji su zahvaćeni. Neki ljudi s teškom sklerozom mogu izgubiti sposobnost samostalnog hodanja, dok drugi doživljavaju duga razdoblja remisije tijekom kojih se ne razvijaju novi simptomi.

Važno je posavjetovati se s liječnikom ako netko osjeti drhtanje ruku ili bilo koje druge simptome, jer oni mogu pomoći u dijagnosticiranju i liječenju temeljnog uzroka. Ne postoje posebni testovi koji se koriste za dijagnosticiranje razloga iznenadnih podrhtavanja. Utvrđivanje dijagnoze često je stvar isključivanja drugih stanja koja bi mogla uzrokovati simptome.


Reci što misliš!