Lifestyle

Nutricionistkinja savjetuje:

Treba izbjegavati odmrzavanje hrane na zraku

Treba izbjegavati odmrzavanje hrane na zraku
Ilustracija

Kod kuhanja uvijek treba paziti da su namirnice svježe, ali i da su dovoljno dobro termički obrađene. Jednom tako napravljene namirnice se onda mogu pospremiti u hladnjak i ponovno jesti idući dan za ručak, uz prethodno podgrijavanje.

“Nakon kuhanja jela, u roku od najviše dva sata je bitno pravilno skladištiti namirnicu/jelo, to jest pospremiti ju u hladnjak. Nakon toga, istu večer ili drugi dan, sve namirnice se smiju podgrijavati barem jednom, a najbitnije je da se zagriju barem do 75 celzijevih stupnjeva prije ponovne konzumacije, a ako je jelo tekuće onda do 100 stupnjeva celzijevih”, rekla je nutricionistkinja Rimac za Mirovina.hr.Dodala je i kako se većina hrane treba grijati od dvije do četiri minute u mikrovalnoj pećnici na jakim postavkama ili se treba grijati nekoliko minuta na štednjaku ili u pećnici. S druge strane, treba izbjegavati grijanje hrane na pari ili u sporim kuhalima jer može doći do razmnožavanja bakterija.

Hranu preko noći ne biste trebali ostavljati na sobnoj temperaturi, pogotovo ne u ljetnim mjesecima jer može doći do razvoja bakterija i toksina u hrani. Kako je rekla nutricionistkinja, bakterije se obično razvijaju na temperaturi od 5 do 60 stupnjeva.

“Važno je da se hrana brzo ohladi i stavi u hladnjak, najbolje unutar dva sata nakon pripreme ili konzumacije, kako bi se spriječio rast bakterija i trovanje hranom. Ako se hrana ostavi na sobnoj temperaturi preko noći, preporučuje se da se odbaci radi sigurnosti”, objasnila je nutricionistkinja.

Zamrzavanje i odmrzavanje hrane

Isto tako, treba znati kako pravilno zamrznuti, ali i kako odmrznuti hranu. Kod zamrzavanja je važno to napraviti što prije. Nutricionistkinja nam je rekla da zamrznuta hrana može trajati od šest mjeseci do godinu dana, ovisno o vrsti hane i načinu pripreme. Na primjer, prije zamrzavanja se povrće treba prvo kratko kuhati na pari ili u vreloj vodi, a nakon toga se osuši papirnatim ručnikom i onda se pakira u plastične vrećice za zamrzavanje ili u hermetički zatvorene posude.

Pravila postoje i kod odmrzavanja hrane. Točnije, to bi bilo najbolje napraviti preko noći u hladnjaku, u hladnoj vodi ili na brzinu u mikrovalnoj pećnici, ali nikako ne na sobnoj temperaturi.

“Ako odmrzavate u hladnoj vodi, hranu stavite u plastičnu vrećicu i stavite u veliku zdjelu s hladnom vodom. Vodu treba mijenjati svakih 30 minuta kako bi se hrana odmrzavala ravnomjerno”, kazala je nutricionistkinja za Mirovina.hr.


Reci što misliš!