Dobro je znati
Doktor otkrio na koju stranu treba leći kako biste prestali hrkati
Prirodno je misliti da je hrkanje rezultat onoga što se događa u nosu, ali liječnik za medicinu spavanja sa Sveučilišta Stanford kaže da bi se na neke "hrkače" trebalo odnositi još jedno pitanje.
Za više od 90 milijuna Amerikanaca koji pate od hrkanja noću, čini se da internet nudi bezbroj rješenja. Gubitak kilograma, promjena položaja spavanja, izbjegavanje alkohola i usvajanje zdrave rutine spavanja navedeni su kao lijekovi za hrkanje, piše B92.
I dok ovi savjeti donekle pomažu u spavanju i kod hrkanja, nijedan od njih nije krajnje rješenje za hrkanje noću.
Prema doktoru Scottu Kutscheru sa Sveučilišta Stanford, najbolje rješenje za glasno hrkanje je razgovarati s liječnikom o apneji u snu. Apneja u snu je poremećaj koji uzrokuje da se disanje više puta zaustavi i započne, što može rezultirati glasnim hrkanjem noću.
Ranija istraživanja također su sugerirala da može postojati značajna veza između apneje u snu i šireg raspona zdravstvenih problema, poput pretilosti, anksioznosti i depresije. Dakle, taj prekinuti san može imati utjecaj na nečije cjelokupno zdravlje.
Preporučuje se spavanje na boku ili s podignutom glavom, a ne na leđima kako gravitacija ne bi gurnula dišne puteve prema dolje i zatvorila ih.
Izdvojeno
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Motoristi će razveseliti djecu svojim dolaskom, prigodnim poklonima i zajedničkim druženjem.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
-
Cigarete, elektroničke cigarete i drugi duhanski proizvodi štete zdravlju ljudi diljem svijeta, a premda Europska unija želi do 2040. stvoriti prvu generaciju bez duhana, unutar bloka postoje razlike kada je riječ o regulaciji duhanskih proizvoda, piše European Newsroom (ENR).
Reci što misliš!