JESTE LI ZNALI
Truljenje korijena: Manje poznati razlog zbog kojeg vaše sobne biljke venu
Je li vam se ikad dogodilo da je u jednom trenutku vaša sobna biljka bujna i prekrasna, a u drugom je obješena, uvenula, gubi lišće...? Lako je moguće da imate posla s truležom korijena, odnosno da korijen vaše biljke propada
Iako se ovaj proces često povezuje s prekomjernim zalijevanjem bilje, ono nije jedini razlog zbog kojeg se korijenje počine raspadati.
Evo što za početak trebati znati o truljenju korijena.
1. Istina je da se često događa zbog prekomjernog zalijevanja
U suštini, kada prečesto zalijevate biljku, njezino korijenje se počinje gušiti.
Naime, korijenje upija vlagu koju zatim šalje ostatku biljke, a zatim voda iz nje isparava. Taj proces naziva se transpiracija.
Ako je tlo previše vlažno, biljka se ne može dovoljno brzo riješiti viška vlage, a posljedica je propadanje korijenja.
2. Postoji i drugi uzrok
Trulež korijena nije uvijek uzrokovana prekomjernim zalijevanjem. Ponekad je uzrokovana i razlogom kojeg se rjeđe spominje, odnosno gljivicama koje se nalaze u tlu. Naravno, to ne možete zaključiti samo ako bacite pogled na biljku.
U rasadnicima biljke šalju u laboratorije na testiranje kako bi se identificirao problem. To vjerojatno nije opcija koja kod vas dolazi u obzir. Ipak, ako sumnjate na gljivice, biljku možete pokušati liječiti prikladnim sredstvima za sobne biljke. Slijedite upute na pakiranju i nadajte se najboljem, ali napominjemo da nema jamstva da ćete biljku uspjeti spasiti.
Možete li spastiti biljku kojoj korijen propada?
Možda da, a možda ne. Ako je pustite da se neko vrijeme suši, možda ćete svjedočiti njezinom povratku u život. Ako se to ipak ne dogodi, a vi se nikako ne želite rastati od biljke, još jedna opcija je da odsiječete komadić i stavite ga u čašu vode ili izravno u tlo te pokušate uzgojiti novu biljku.
A može li se spriječiti truljenje korijena?
Ne uvijek. Određene biljke, poput onih koje su otporne na sušu, sklonije su truljenju korijena. Na popisu su popularne sobne biljke poput zamije, kaktusa i sukulenata. Kod njih je iznimno važno da ne pretejrate sa zalijevanjem.
Također, pobrinite se da ostane zdrava tako što ćete joj osigurati i ostale potrebne uvjete poput odgovarajućeg svjetla, mjesta, sobne temperature.
Biljka koja dobiva sve što joj je potrebno je otpornija i manje osjetljiva na stres bilo koje vrste.
S druge strane, ako se i dogodi trulež, to ne znači automatski da ste antitalent za biljke. Ponekad se problemi pojave i prije kupnje, što bi pogotovo mogao biti slučaj ako vam je biljka uginula tjedan ili dva nakon što ste ju donijeli kući. U svakom slučaju, nemojte da vas to obeshrabri, pirihvatite tu situaciju kao lekciju i pokušajte ponovo jer biljke su najljepši ukras doma.
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Reci što misliš!