Holistička potraga za zdravljem
Riješite se pet vrlo loših navika
Holistička potraga za zdravljem mogla bi nam dati jedan od najvažnijih odgovora. Stvari koje radimo svaki dan utječu na nas - na naše srce,težinu, mozak i imunološki sustav.
Nama je u interesu da te vitalne sustave držimo u vrhunskoj formi kako bi bili spremni suočiti se s bilo čime što život stavi pred nas.
Ako je vjerovati stručnjacima, postoji pet navika s kojima biste trebali prestat odmah kako biste smanjili rizik od razvoja kroničnih bolesti.
Nedostatak kvalitenog sna - tijekom sna većina tjelesnih sustava se osvježava, uključujući srce, mozak i imunološki sustav. Preskakanjem sna uskraćujete svom tijelu priliku da se obnovi: Veliki broj istraživanja povezuje lošu kvalitetu sna sa širokom lepezom bolesti. Prema preporukama stručnjaka optimalna količina sna za odrasle je sedam sati sna svake noći.
Izolacija - iako usamljenost i tugu opisujemo kao "plave", one u tijelu pale crveni alarm. Stručnjaci kažu da usamljenost i stres uzrokuju upalni odgovor organizma. Oni se šire tijelom i uništavaju naš obrambeni sustav. Prema studiji koja je objavljena u Antioxidants and Redox Signaling, ove dugoročne upale mogu dovesti do razvoja kardiovaskularnih bolesti, raka i demenecije.
Pijenje kalorija - konzumacija previše šećera jedna je od najgorih stvari koje možete učiniti svome tijelu. Na taj način povećavate rizik od tipa 2 dijabesa, kardiovaskularnih bolesti i dobivanja kilograma, a slabite imunološki sustav.
Stres - u studiji iz 2020. koja je objavljena u BMJ Open istraživači su opisali da "osjećaj nepodnošljivog života" može skratiti životni vijek za 2,8 godina kod muškaraca i 2,3 godine kod žena.
Izgleda da stres uzrokuje upalni odgovor tijela koji povećava rizik od razvoja bolesti srca, raka i demencije, piše Eatthis. U studiji koju je 2018. objavio časopis Neurology otkriveno je da ljudi koji žive u jako stresnoj okolini mogu doživjeti da im se mozak smanji (da, smanji!) i da počnu gubiti pamćenje prije 50. rođendana.
Višak natrija - tipična američka prehrana bogata je obrađenom hranom koja je puna dodataka poput natrija, točnije soli. Provjerite nutritivnu tabelu namirnica, količina soli koju sadrže mogla bi vas šokirati. Stručnjaci preporučuju da dnevnu konzumaciju soli ograničite na 2300 miligrama. Velika količina soli povećava rizik od razvoja visokog krvnog tlaka, srčanih i moždanih udara. Da zaštitite zdravlje svog srca i mozga, koristite u prehrani što je moguće manje soli.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Reci što misliš!