savjeti
Uređenje dvorišta: Koje biljke saditi i kako ih što lakše održavati?
Mnogima najdraže godišnje doba, proljeće, vrijeme je kada se priroda budi i čini naša dvorišta i okućnice još ljepšima.
To je idealno vrijeme za proljetno uređenje dvorišta raznim biljkama i ukrasima. Kod proljetnog uređenja okućnice postoje nekoliko stvari o kojima trebate razmišljati – koje biljke saditi u vrtu, koje je najbolje vrijeme za saditi cvijeće te možete li možda iskoristiti neke stare predmete kao ukrase.
Proljetno uređenje dvorišta – koje biljke saditi?
Prilikom odabira biljaka za vrt, imate mogućnosti birati između zaista mnogo različitih vrsta ukrasnog, ljekovitog i začinskog bilja. Odabrati možete manja stabla, grmove, pa čak i neko povrće. U nastavku donosimo par biljaka i grmova koji će odlično izgledati u dvorištu. Kod svake biljke možete pročitati i kako se uzgaja, održava i kakvi uvjeti joj najbolje odgovaraju.
1. Magnolija
Biljke koje možete saditi mogu biti listopadne što znači da traju jednu godinu, obično nemaju dugo vrijeme cvatnje te im u jesen listovi počinju opadati ili tamniti. Jedna od najpoznatijih listopadnih biljaka, točnije stabala za proljetno uređenje dvorišta je magnolija. Postoji više od 100 vrsta ove biljke, a nerijetko se naziva grmom ili stablom. Ima predivne ružičaste, bijele i ljubičaste cvjetove koji će ukrasiti svako dvorište i vrt.
Kako saditi magnoliju?
Ova biljka traži duboko tlo koje dobro čuva vlagu, a razmnožavanje se obavlja reznicama stabljike u kolovozu ili povaljenicama. Ako već imate stablo koje sadite, stavite ga u pliću rupu širine oko 30 centimetara, a tlo neka bude mješavina zemlje i pijeska. Uz stablo stavite i drveni štap kako bi stajalo uspravno. Korijenje će pustiti za oko godinu dana, a možda i već prve godine razvije cvjetove.
2. Jorgovan
Višegodišnje ukrasno grmlje najčešći je odabir kod proljetnog uređenja dvorišta. Ono koje će jako lijepo izgledati, ali i uveseljavati vas i prolaznike mirisom je jorgovan. Neće narasti prevelik, a divno izgleda u živicama. Jedino je važno da ih često orezujete i brinete za grm kako bi izgledao lijepo. Jorgovani mogu biti u raznim bojama, kod nas se najčešće viđaju bijeli, ružičasti i ljubičasti.
Sorta amurski ili mađarski jorgovan ne raste previše, može podnijeti povećanu vlažnost i sušna vremena čak i bez zalijevanja. Ako tražite manji grm, a želite jorgovane, odlučiti se možete za sortu Meyerov kompaktni jorgovan koji raste do 1,5 metara u visinu.
3. Snježne loptice ili viburnum
Jedna od najprikladnijih vrsti za živicu su snježne loptice, udikovina ili viburnum. Ovaj grm često se koristi za stvaranje zelenih ograda, a u cvatnji uljepšava svaki vrt i okućnicu. Riječ je o listopadnom grmu koji može narasti u širinu do četiri metra. U proljeće rastu cvjetovi u obliku loptica koji uz velike listove stvaraju pravi buket na vrtu. Udikovina podnosi rast u sjeni i manje osunčanim područjima, a svake godine je potrebno orezivanje kako bi zadržalo formu grma. Obično nije potrebno zalijevanje.
4. Spirea ili suručica
Ovaj listopadni grm stiže iz porodice ruža te može narasti do dva metra visine. Fleksibilan je i jednostavan za održavanje jer je vrlo izdržljiv, no najbolje uspijeva na suncu ili laganoj sjeni. Dobro podnosi visoke i niske temperature i različita tla te vlažnost. Ima kraće listove i manje, šarene cvjetove koji se obično pojavljuju u proljeće, ovisno o sorti. Orezuje se ljeti, tijekom zime ili u proljeće, u pravilu odmah nakon što cvjetovi nestanu.
5. Japanski javor
Japanski javor ili Acer Palmatum listopadna je drvenasta biljka s karakterističnim raširenim listovima. Ovaj grm zapravo je stablo niskog rasta, a nakon proljetnih biljaka on će posebno zasjati u jesen. Ako tražite biljke za proljetno uređenje dvorišta koje će ukrašavati okućnicu i u jesen, japanski javor je odličan odabir. U jesen su mu listovi očaravajuće crveni što predivno izgleda u grmu u širini od oko dva metra. Najviše mu odgovara jutarnje sunce i popodnevni hlad te relativna vlažnost. Obično nije potrebno orezivanje.
6. Petunije
Iako je riječ je o jednogodišnjoj cvjetnici, predivan je ukras za proljetno uređenje dvorišta. Petunije imaju brojne vrste, a u današnje vrijeme sve je i veći broj hibridnih vrsti koje mogu imati nekoliko boja. Odlično su balkonsko cvijeće te se mogu saditi u teglice i posude. Postoje vrste manjih ili većih cvjetova, puzajuće i stajaće, no sve se lako uzgajaju ako pratite uvjete koji joj odgovaraju.
Petunija treba dobru zaštitu od vjetra i najbolje uspijeva na suncu ili polusjeni. Najviše joj odgovara temperatura do 25°C. Potrebno ju je redovito zalijevati i prihranjivati, ali i paziti da nema višak vode.
7. Božur ili Paenoia
Ova grmolika biljka daje predivne, bogate cvjetove koji su odlični za proljetno uređenje dvorišta. Ukupno postoji oko 40 vrsta, a dolaze u raznim bojama. Najčešće su to razne nijanse ružičaste, ljubičaste i bijele. Ovo je višegodišnja biljka s gomoljastim korijenom. Uz velike cvjetove ima i dugačke listove te može narasti u popriličnu širinu. Cvjetovi se pojavljuju od travnja do svibnja.
Tijekom sadnje i cvjetanja božura potrebno im je dosta vlažnosti i drenirano tlo, a kada ocvate može podnijeti i duže periode suše. Dobro podnosi i rast pored ceste i onečišćenog zraka, najviše voli sunce, ali ne i vjetar koji može slomiti grane koje su dosta krhke. Sadi se u proljeće ili jesen te ne voli druge biljke uz sebe.
8. Azaleja
Predivni bijeli, ružičasti ili narančasti cvjetovi azaleje odličan su način za proljetno uređenje dvorišta. Ovisno o vrsti cvatu kroz cijelo proljeće, od travnja do listopada. Ovaj listopadni grm može narasti do metra i pol u širinu. Najviše vole blago sjenovito područje i bogatu zemlju pa ih se može saditi i ispod drveća. Otporne su na niske temperature i nakon prvog cvjetanja ne zahtijevaju puno njege. Orezuju se nakon ispadanja cvjetova. U početku nakon sadnje ih je potrebno zalijevati u sušnim periodima.
Kako urediti dvorište u proljeće?
Početak proljetnog uređenja dvorišta neka svakako bude čišćenje. To uključuje orezivanje biljaka, čišćenje starog lišća, košnja travnjaka, vađenje biljaka iz kuće na dvorište.
U proljetnom uređenju dvorišta možete se poigrati novim bojama i ujedno obnoviti neke stare predmete poput klupica, stolića ili stalaka za biljke. Kod bojanja možete koristiti i prirodne boje i materijale, ali i proizvode iz doma i dvorišta koji su možda bili spremni za bacanje. Reciklirajte stare proizvode poput bicikla koji više nije u voznom stanju, on bez problema može postati ukras i stalak za biljke. Stare gume, lončići i zdjele mogu biti dobre teglice uz malo boje i kreativnosti. Ne bacajte potrgane tegle, od njih napravite vodopad s cvijećem i sasvim novu vizuru svog dvorišta. Iskorištavanje starih predmeta može biti dobra zanimacija za cijelu obitelj i provođenje vremena na otvorenom.
Nakon što ste napravili i uredili prostor krenite sa sadnjom cvijeća ili uređivanjem starih grmova i biljaka. Dajte im prostora da dišu, uklonite korijenje i travu, drenirajte zemlju ako je potrebno i zalijte suha područja.
Nakon sadnje možete razmišljati o detaljima za proljetno uređenje dvorišta poput postavljanja sjenice, žaruljica, pa čak i zavjesa. Sve to može stvoriti sasvim novu atmosferu i izgled vašeg dvorišta koji će u samo par koraka postati prava oaza za uživanje svakog dana.
Izdvojeno
-
Tijekom hladnih mjeseci neki ljudi biraju namirnice koje zapravo nisu dobre za tijelo jer utječu na smanjenje razine energije.
-
Pogoršanje vida moglo bi biti znak kognitivnog pada, tvrde američki liječnici i znanstvenici, koji kažu da bi ovo otkriće moglo pomoći da se ranije otkriju stanja poput Alzheimerove bolesti.
-
Općina Stankovci u novu godinu zakoračila je s europskom omotnicom od 2 milijuna eura. Sredstva su namijenjena za rekonstrukciju nerazvrstane ceste u naselju Banjevci, a projekt obuhvaća i uređenje prometnice s nogostupom te ugradnju javne rasvjete.
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
Reci što misliš!