zdravlje
Što se događa sa šećerom u krvi dok pijemo alkohol
Šećer u krvi (glukoza) je glavni izvor energije svakog tijela, a crpi ga se iz hrane i pića. Kada jedete hranu ili pijete nešto što sadrži ugljikohidrate i kalorije, šećer u krvi obično raste. Kada pak pijete alkohol, šećer u krvi može porasti ili pasti.
Hoće li vam šećer u krvi porasti ili pasti ovisi o tome što pijete, koliko i kako vaše tijelo reagira na alkoholno piće, piše Eat This, Not That.
Pad šećera u krvi
Neka istraživanja su pokazala da odrasli s dijabetesom koji umjereno konzumiraju alkohol mogu primijetiti blago poboljšanje svoje osjetljivosti na inzulin. U većini slučajeva, međutim, prekomjerno pijenje alkohola može uzrokovati štetan pad šećera u krvi.
Razlog leži u jednoj od primarnih zadaća jetre – proizvodnja i otpuštanje glukoze u krvotok kako bi se pomoglo u ravnoteži šećera u krvi.
“Konzumacija alkohola remeti ovaj proces i vaša jetra daje prednost preradi alkohola umjesto oslobađanju glukoze, a to može dovesti do niskog šećera u krvi”, pojašnjava nutricionistica Vandana Sheth.
Vjerojatno ste u nekom trenutku iskusili kako je to imati nisku razinu šećera u krvi. Kada vam je šećer u krvi prenizak, vaše stanice nemaju dovoljno energije. Osobe se osjećaju slabo, gladno, nervozno, a nekad se javlja i glavobolja.
Niska razina šećera u krvi može uzrokovati oslobađanje adrenalina, koji izaziva ubrzani rad srca, znojenje, drhtavicu i tjeskobu. Ako se pad nastavi, a jetra ne šalje glukozu u krvotok kako bi opskrbila mozak energijom, osoba može postati zbunjena, pospana, početi nejasno govoriti, pa čak može dobiti i napadaje. Vrlo rijeko moguća je čak i smrt.
Nagli porast šećera u krvi
Konzumacija alkohola također može izazvati nagli porast šećera u krvi. To se često događa kada pijete slatko vino ili pivo jer se radi o pićima koja su bogata ugljikohidratima. Isti učinak imaju i kokteli koji sadržavaju šećer, sodu ili voćni sok.
Alkoholna pića također nam otvaraju apetit za čipsom, pizzom, perecima i drugom hranom s visokim udjelom ugljikohidrata, što može učiniti rast i pad glukoze u krvi još izraženijim.
Izdvojeno
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Motoristi će razveseliti djecu svojim dolaskom, prigodnim poklonima i zajedničkim druženjem.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
-
Cigarete, elektroničke cigarete i drugi duhanski proizvodi štete zdravlju ljudi diljem svijeta, a premda Europska unija želi do 2040. stvoriti prvu generaciju bez duhana, unutar bloka postoje razlike kada je riječ o regulaciji duhanskih proizvoda, piše European Newsroom (ENR).
Reci što misliš!