kužina
Ne igrajte se! Pet namirnica koje nikada ne biste smjeli podgrijavati
U brzom vremenu u kojem živimo, a u kojem nam često nedostaje vremena za pripremanje svježih, kuhanih obroka kod kuće
Evo kojih pet namirnica ne biste smjeli podgrijavati, sudeći prema institucijama Food Standards Agency i European Food Information Council. (izvor: Net.hr)
Piletina
Kod piletine i druge peradi, baš kao i jaja, česta je kontaminacija salmonelom, što može predstavljati poseban problem ako jelo od piletine podgrijavate u mikrovalnoj pećnici, čiji valovi ne prodiru u sve dijelove hrane kao kad je zagrijavate na štednjaku. Iz tog je razloga, posebno kad je piletina u pitanju, potrebno okretati je više puta kako bi se zagrijala sa svih strana i kako bi valovi došli do sredine mesa. Podgrijavanje piletine se ne preporučuje i iz razloga što ona, za razliku od crvenog mesa, ima veću gustoću proteina, čije se molekule tijekom podgrijavanja drukčije razbijaju, što može dovesti do želučanih problema.
Riža
Najvažnija stvar u vezi pripremljene, kuhane riže je kako se skladišti nakon pripreme. Ako se nakon kuhanja riža drži na sobnoj temperaturi, spore bakterija se množe i mogu proizvesti otrov koji može dovesti do povraćanja i dijareje. Podgrijavanje riže neće eliminirati ove otrove.
9. Razlika između hranjivih vrijednosti smeđe i bijele riže je minimalna.
Krumpir
Slično kao s rižom, problem s krumpirom nije u samom podgrijavanju, nego u načinu skladištenja nakon pripreme. Ako se krumpir drži na sobnoj temperaturi, a ne u hladnjaku, stvaraju se idealni uvjeti za razvoj bakterije clostridium botulinum (koja uzrokuje botulizam), osobito ako je krumpir zamotan u foliju, te nema doticaja s kisikom. Podgrijavanje krumpira neće uvijek elimirati ovu bakteriju.
Špinat i drugo lisnato povrće
Špinat i drugo lisnato povrće, ovisno gdje se uzgaja, sadrži dosta nitrata, koji su sami po sebi bezazleni, no mogu biti pretvoreni u nitrite, a potom u nitrozamine za koje se zna da su kancerogeni. Mogu utjecati na sposobnost krvotoka da prenosi kisik do organa, a kod male djece mogu dovesti do stanja poznatog kao ‘sindrom plave bebe’, koji nastaje uslijed respiratornog distresa.
Gljive
Gljive sadrže proteine koje enzimi i mikroorganizmi vrlo lako mogu razbiti. Ako se ne skladište dobro, gljive vrlo brzo mogu propasti i dovesti do želučanih problema nakon podgrijavanja. Preporučuje se da u hladnjaku ne stoje dulje od 24 sata, a potrebno ih je podgrijati na temperaturi iznad 70 stupnjeva Celzijevih.
Izdvojeno
-
Tijekom listopada i studenog 2024. oslikane su tri trafostanice u Zagrebu. Murale su izveli: Mia Matijević Akrap, Alba Miočev i Goran Rakić
-
Ovi rezultati već sad potvrđuju kako će se sve generacije kluba Zadar 2013 sudjelovati na završnici Državnog prvenstva u Poreču.
-
S utorka na srijedu, 10./11. prosinca u Sv. Filip i Jakovu nepoznati počinitelj je provalio u građevinski kontejner odakle je otuđio više komada raznog električnog i drugog alata, u vlasništvu dva trgovačka društva. Ukupna materijalna šteta je nekoliko tisuća eura.
-
Film potpisuje Kip Andersen, poznat po izvrsnim dokumentarcima Cowspiracy, What the Health i Seaspiracy, koji se dotiču teme odnosa ljudi prema životinjama i povezanosti iskorištavanja životinja s ekološkom i zdravstvenom krizom, a dostupni su i na Netflixu
Reci što misliš!