Lifestyle

savjeti

Proljev, mučnina i povraćanje, evo kako crijevnu virozu možete riješiti sami

Proljev, mučnina i povraćanje, evo kako crijevnu virozu možete riješiti sami
Thinkstock

Česta infekcija, koja je najčešće popraćena proljevom, grčevima u trbuhu, mučninom i povraćanjem se često javlja kao jedna od proljetnih tegoba, a liječnice obiteljske medicine su nam otkrile koji su uzročnici crijevne viroze te kako si možete pomoći

Dolaskom proljeća kao jedna od proljetnih tegoba se javlja i crijevna viroza, koja se može prepoznati po povraćanju, proljevu, mučnini te ponekad blago povišenoj tjelesnoj temperaturi.

Ova vrlo zarazna viroza najčešće traje između dva dana do dva tjedna, nakon čega je potrebno nastaviti paziti na prehranu, a najvažnije je redovito prati ruke sapunom i vodom.

Porazgovarali smo s liječnicama obiteljske medicine Branislavom Čilić i Tanjom Pekez o crijevnoj virozi koja se javlja u proljeće, koji su joj uzročnici te kako si najbolje možete pomoći.

Simptomi crijevne viroze

Liječnica Branislava Čilić nam je rekla koji su simptomi crijevne viroze.

DR. ČILIĆ: Manifestira se mučninom, povraćanjem, proljevom, često povišenom temperaturom, grčevima u trbuhu i sl.

Uzročnici crijevne viroze

Upitali smo liječnice Čilić i Pekez koji su uzročnici crijevne viroze.

DR. ČILIĆ: Crijevna viroza je najčešće kapljična infekcija kao i sve druge virusne respiratorne bolesti, ali se prenosi i hranom i pićem kontaminiranim virusima.

DR. PEKEZ: Proljev i povraćanje se mogu dobiti ne samo zbog virusa, nego i pojave bakterija u hrani, uglavnom to je nešto što stvarno možemo spriječiti dobrom higijenom. Tu je najvažnije redovito prati ruke, dobro prati povrće, držati hranu u hladnjaku i jako je bitno jesti svježu hranu. Salmonela je jedan od uzročnika, to je bakterija koja izaziva jako gadne proljeve i povraćanje uz dehidraciju. Higijena je tu najosnovnija, ako se toga držite daleko su manje šanse da se dobije bilo koja, ne samo crijevna viroza.

Problem kod djece

Liječnica Pekez je ukazala na to koliko je crijevna viroza stresna za djecu.

DR. PEKEZ: Upornošću, pogotovo s djecom, se može jako puno postići kako ne bi morali ići u bolnicu i na infuziju, što je vrlo stresno, osobito za djecu. Nekad se može dogoditi da se mora presjediti uz dijete da bi se dijete rehidriralo.

Kako si pomoći?

Liječnice Čilić i Pekez su nam otkrile kako si možete pomoći kod crijevne viroze.

DR. ČILIĆ: U pravilu kod imunokompetentnih osoba prolazi za 2-3 dana, ali je potrebno organizmu pomoći da problem ne eskalira u dehidraciju. Najčešće pacijentima savjetujemo ostanak doma uz obaveznu i najbitniju hidraciju u vidu uzimanja nekoliko gutljaja tekućine s elektrolitima svakih 5-10 minuta. Na taj način izbjegavamo peristaltički val koji dovodi do novog vala povaraćanja i proljeva. Istovremeno nemamo apetit i ne treba forsirati hranu, nego pojesti nešto lagano.

Nakon prve etape bolesti treba nastaviti normalnu prehranu bez dijete koja je zagovarana godinama ranije, ali nije utemeljena, dakle, sve je dozvoljeno u normalnoj količini. Pomoći mogu probiotici koji se kupuju u slobodnoj prodaji i koji oduzimaju energiju patološkoj mikrobioti te na taj način dodatno reguliraju crijevnu floru. Kod sumnje na trovanje hranom koja potencijalno sadrži toksine, koristan je medicinski ugalj kao adsorbens. U konačnici sve činimo kako bi organizmu pružili mogućnost da čim prije sam svlada infekciju.

U slučaju da ne ide očekivanim tijekom treba se javiti liječniku na pregled koji će poduzeti dalje potrebne korake.

DR. PEKEZ: Ono što je zdravo je bistri sok od jabuke, pola soka od jabuke, pola vode, olakšati crijevima i želucu probavu, ne jesti pizze, kobasice, hrenovke, itd., nego probati malo s kuhanom rižom, kuhanom mrkvom i naribanom jabukom. Coca Cola, banana i čokolada baš previše ne pomažu, iako su to uvriježeni lijekovi. Probiotici ne pomažu previše. Ako je netko želi, može si kupiti, na tržištu ih ima jako puno. Tu je opet bitna rehidracija. Postoji caka kod povraćanja da ako popijete odjednom dcl ili 2 dcl tekućine, to ćete povratiti jer vaš želudac tog trenutka nije spreman primiti toliku količinu tekućine. Mora se piti svakih 5 minuta žlica po žlica i onda smanjivati razmak za uzimanje tekućine i povećavati količinu koja se pije.

Postoje sredstva za rehidraciju, koja imaju okus banane jer su neka sredstva toliko gorko-slana da je i odraslima teško uzimati. Zato preporučam pola soka od jabuke, pola vode. S time se dobiva kalij i glukoza koji se u velikoj količini gube tijekom proljeva, koji izaziva slabost pa s time malo rješavate problem, piše Net.hr.


Reci što misliš!