Lifestyle

problem o kojem se ne raspravlja

Svjedočanstva borbe s post covid sindromom: Bilo me strah počešljati se

Svjedočanstva borbe s post covid sindromom: Bilo me strah počešljati se
Sanjin Strukic/PIXSELL

Manje od 30 posto oboljelih od covida-19, koji su bili hospitalizirani zbog komplikacija izazvanih tom bolešću, u potpunosti se oporavilo godinu dana od početka zaraze. Simptomi su uključivali umor, bol u mišićima, loš san i nedostatak daha.

Velik problem nakon preboljelog covida predstavlja i gubitak kose.

Pokazalo je to novo istraživanje provedeno u Velikoj Britaniji, a objavljeno u Lancetu. “S obzirom na to da je u posljednje dvije godine u Ujedinjenom Kraljevstvu zbog covida-19 hospitalizirano više od 750.000 ljudi, već sada je iz našeg istraživanja prilično jasno da će posljedice ove bolesti biti goleme”, rekla je Rachael Evans, jedna od glavnih autorica studije.

“Kompleksan problem s kojim ćemo se još dugo boriti”

Potvrđuju to i hrvatski liječnici. Pulmolog Saša Srića iz Klinike za plućne bolesti Jordanovac u Zagrebu rekao je da se s tim izazovom bore već godinu dana i da se radi o kompleksnom problemu s kojim će se stručnjaci sigurno baviti još dugo vremena.

“Mi koji smo od samih početaka, pa i u ona najzahtjevnija vremena, kao i sada u akutnim covid odjelima, radili i post covid ambulante, primjećujemo u svakoj ambulanti različite slučajeve s različitim simptomima jer se nedvojbeno radi o virusu koji je po svim svojim karakteristikama specifičan i daje široki raspon simptoma u okviru post covid simptoma“, rekao je Srića dodajući da su pulmološke komplikacije izraženije kod onih koji su teže preboljeli covid.”

Ako osoba ima simptome unutar tri mjeseca nakon preboljenja, to se smatra prolongiranim covidom, a zadrže li se simptomi i nakon tri mjeseca, to se smatra post covid simptomima.

Najčešći simptomi zbog koji se pacijenti javljaju na Jordanovac su prolongirani suhi kašalj, zaduha uz težu toleranciju napora i kronični umor. “Kako je riječ o multisistemskoj bolesti česti simptomi uključuju nesanicu, poteškoće u pamćenju, smetnje koncentracije te anksioznost i depresivnu stranu. Nije rijedak simptom ispadanje kose, ali i neurološki simptomi koji uključuju trnce u ekstremitetima, slabosti u mišićima i pareze facijalisa. U manjoj mjeri javljaju se i smetnje provođenje impulsa u srcu, odnosno aritmije, ali i dermatološki problemi i smanjenje vida. Kao što vidite, lepeza simptoma je široka.”

S takvim se pacijentima susreće i dr. Dragan Soldo, predsjednik Hrvatskog društva obiteljskih doktora.

“Susrećemo se s pacijentima koji pate od post covida. Neki od njih su, doduše, i inače skloni bolestima pripisivati psihosomatske probleme, a covid je idealan za to jer izaziva tjeskobu. Obično ljudi s post covidom imaju set simptoma, to ima kliničku priču. S druge strane u Zagrebu imamo tri bolnice koje rade obradu post covid bolesnika. Oni trenutno vode velik broj tih bolesnika i vjerojatno ćemo i mi imati brzo studiju o tome”, rekao je Soldo komentirajući novo istraživanje.

“Bilo me strah počešljati se”

Tim znanstvenika i liječnika koji su sudjelovali u spomenutom istraživanju, istaknuo je kako rezultati studije ukazuju na to da sada postoji hitna potreba za osmišljavanjem novih načina borbe i sprečavanja takozvanog dugog covida. Srića ističe da nema nekog pravila kod koga će se pojaviti post covid simptom, posebno kad se govori o komplikacijama koje nisu vezane za dišni sustav.

A među njima se najčešće spominje opadanje kose. U razgovoru s pacijenticama koje su to doživjele, doznajemo koliko je za njih to bilo stresno.

50-godišnjakinja iz Zagreba zbog niza alergija nije odmah primila cjepivo, kako joj je liječnik i savjetovao, i krajem prošle godine zarazila se koronavirusom koji je trajao do početka ciječnja ove godine. Oko tjedan dana je imala temperaturu iznad 38°, osjećala je veliku slabost i bolove u mišićima. Problema s mirisima i okusima nije imala. Naglašava i gubitak apetita, a premda nije bila hospitalizirana, jednu je večer zbog poteškoća s disanjem morala pozvati hitnu pomoć. Mjesec dana nakon negativnog testa počela joj je ispadati kosa, kaže.

“Dugo sam nakon covida osjećala umor, sigurno dva mjeseca. Kosa mi je počela ispadati nakon otprilike mjesec dana. I to po dvije šake, puni pramenovi su mi ostajali u ruci. Ili bi se probudila, a na jastuku gomila kose. Dvije trećine kose mi je ispalo”, priča nam i otkriva da se i frizerka iznenadila kad ju je vidjela.

 

“Preplašila se kad mi je počešljala kosu i kad joj je ostalo u rukama, pitala me idem li na kemoterapiju. Rekla mi je da je imala klijentice kojima je padala kosa kao kod alopecije. Nije isto kad je šaka kose na jastuku i kad ti ostane nešto vlasi nakon pranja… Zabrinula sam se jer nisam znala hoće li i kada stati opadati, gledala sam i perike. Po dvije pune šake kose su ispadale. Bilo me strah počešljati se”, otkrila je.

71-godišnjakinja iz Lepoglave otkriva da je obolivši od korone pala u depresiju zbog koje nije ni jela ni pričala. Tjednima je osjećala nemoć i slabost, a više od mjesec dana trajao joj je suhi kašalj. Nakon kašlja, kad je mislila da je sve dobro, počela joj je otpadati kosa. Trajalo je i to tjednima dok nije odlučila kupiti šampon protiv ispadanja kose kojim se prala svakih pet dana.

“Mislila sam – pa sad ću biti ćelava. Bila sam u šoku, to nikad nisam doživjela ni vidjela. Nisam se usudila ni češljati. Ostajali bi mi pramenovi u ruci kad bih samo taknula kosu”, ispričala nam je dodajući da se sad već oporavilo. Još i danas ne osjeti neke mirise.

Šest do osam mjeseci za povratak u normalu

Sena Gačić iz Frizerskog studija Go Cut u Zagrebu kaže da se susrela s ovim problemima.

"Sada kako razmišljam o ispadanju kose, mogu reći da pogađa svaku desetu ženu i ispod 45. godine. Mlađu populaciju žena baš i ne. Gospođe koje su imale ranijih zdravstvenih problema, te još i dodatno probleme s hormonima štitnjače, one su bile na udaru oslabljenja kose te pretjeranog ispadanja. Očito se hormoni i tijelo od napada virusa malo teže oporavljaju, ali se oporave. Što znači da uz stručnu njegu frizera, dermatologa, uspijevamo doći do dobrih rezultata. Šamponi koji čiste vlasište i omogućavaju disanje vlasi, bogatim aminexilom može se itekako potaknuti rast nove kose, masaža vlasišta i cijelokupna briga o svom zdravstvenom stanju”, ispričala nam je.

Dodaje da su reakcije klijentica snažne: “Kosa, koža i nokti pokazatelji su unutarnjeg stanja, tu mislim i na emocionalno stanje. Reakcije žena su opravdane jer jako puno kose ispada pri pranju i česljanju. Klijentice su nezadovoljne i nesretne, ali tu frizer ima glavnu ulogu. Kosa će doći k sebi. Treba nam otprilike 6 do 8 mjeseci da se vrati u potpunosti.”

“Svaka emocija, operacija, virus, dijeta, bolest štitnjače, anemija, način života koji nam pridonosi stres iznutra, vidi se na našem izgledu i to je samo dobro upozorenje da obratimo pozornost na sebe i njegu sebe da bismo se bolje osjećali i bili dobrog zdravlja”, zaključuje Gačić.

S istim su se problemom susreli i u Studiju Mila u Zagrebu, potvrđuje nam Ana Čala Višnjić.

“Klijenti su nas sami zvali nakon preboljenja covida i dolazili na tretman te je uistnu šokantno vidljivo opadanje kose kod mnogih. Velikoj većini klijentica nakon par mjeseci krenula je ponovno rasti mlada kosa i vraća se u normalu, no postoji i mali postotak onih kojima se nije oporavila te opadanje traje više mjeseci.

Mnoge žene bile su u strahu i panici jer kosa jest naš ukras kojim naglašavamo svoj identitet i osobnost, no nastojali smo ih smiriti, ošišati i potaknuti na pozitivnu promjenu. Dakle privremeni gubitak okrenuti u pozitivan novi pomak i izgled te time osnažiti naše klijentice da odagnamo stres koji isto može biti uzročnik opadanja kose. Svakako preporučujemo našim klijenticama da kvalitetnom njegom te profesionalnim preparatima za jačanje korijena kose koji potiče cirkulaciju”, ispričala nam je.

Savjet: Što manje stresa…

Savjeta, nažalost nema previše.

“Moj savjet pacijentima je da zadrže pozitivan stav, da slušaju naše upute i savjete te da budu strpljivi jer vjerujemo da velika većina neće zadržati trajne simptome”, poručuje dr. Saša Srića.

Dr. Dragan Soldo dodaje: “Ako su simptomi izraženi, onda savjetujemo bolničku obradu da se vidi da nema trajnih oštećenja. Za blaže simptome savjetujemo da se pojačano brinu o zdravlju u smislu pravilinije prehrane, više kretanja, jačanja imuniteta i da paze na tjelesnu težinu. I ekstreman stres za organizam uzrokuje ispadanje kose, a tu mislim na visoke razine stresnih hormona kortizola što se moglo javiti i za vrijeme covida.”


Reci što misliš!