Lifestyle

POMALO ZABORAVLJENE DELICIJE

Stoljetna tradicija slastice dubrovačkog kraja: Receptura se prenosi s koljena na koljeno, a mnogi je kupuju kao autohtoni suvenir

Arancini i limuncini su nekada bili tradicionalni božićni dar, a sada je blagdansku trpezu u Dubrovniku teško zamisliti bez ovih delicija duge povijesti

Naranče i limuni  gotovo su u svakom đardinu dubrovačkog kraja. Svaki dio ovih sočnih agruma, stare Dubrovkinje znale su iskoristiti, piše RTL

"Dubrovčani su poznati da su bili i velikodušni i štedljivi. Tako kad su popili sok ili pojeli naranču, ostala je kora, a nju su pretvorili u jednu vrhunsku slasticu, nekad iz skromnosti, danas više iz zadovoljstva", kazala je Lucija Orešić, dobitnica nagrada za proizvodnju tradicionalnih slastica i suvenira.

Gospođa Lucija naranče i limune zna u dušu, njezina su  zadaća već 30 godina. Za dobre arancine i limuncine, trebaju pravi domaći plodovi s debelom hrapavom korom.   

"Stavi se u studenu vodu do vrenja. I ne ostavlja se da vrije nego odmah se mijenja onaj, promijeni se odmah hladna voda i tako tri puta", objašnjava gospođa Lucija. 

Zatim se reže na trakice. Iako izgleda jednostavno, za pravu mjeru treba ipak nešto više iskustva. Koliko kilograma limunove kore, toliko i šećera ide u teću. 

"Dodamo malo vode i stavimo ih kuhat", objašnjava gospođa Lucija. 

Oko 20 minuta treba budno miješati da kora ne zagori. Lucijini arancini i limuncini autohtoni su i nagrađivani suveniri koje nisu zaobišli ni stranci.
 
"Ja se sjećam baš kad sam negdje otvorila gosti su nam bili barunica Rothschild sa svojom obitelji i onda smo im ponudili arancine i ostali su oduševljeni", prisjeća se gospođa Lucija.

Kako i neće, kad neodoljivi miris obuzme kuhinju, a njihov krajnji izgled teško je odbiti. 

Arancini i limuncini su nekada bili tradicionalni božićni dar, a sada je blagdansku trpezu u Dubrovniku teško zamisliti bez ovih delicija duge povijesti.


Reci što misliš!