učite od njih
Osam stvari koje rade psihoterapeuti kada su pod velikim stresom
Neka jutra su takva da se probudite s teškim mislima i lošim raspoloženjem i sve što želite jest – vratiti se natrag u krevet. U potpunosti je u redu ponekad biti pod stresom i prije nego što je započeo dan.
Svima se dogode takva jutra, čak i psihoterapeutima i psiholozima – osobama za koje mislite da su uvijek smireni i u zen stanju. Ali čak i oni, baš poput svih ljudi, imaju loše trenutke. Zato je osam cijenjenih američkih psihoterapeuta otkrilo koje su to navike ili stvari koje oni rade ujutro kako bi smanjili stres u danu!
1/ Vođenje dnevnika aktivnosti
Jack Turban, stručnjak za dječju i adolescentnu psihijatriju na Medicinskom fakultetu na Sveučilištu Stanford navodi kako on slobodan dan u tjednu započinje vođenjem dnevnika u kojemu organizira aktivnosti i tako smanjuje anksioznost.
“Prvo napišem sve obveze za nadolazeći dan, što mi pomaže da se ne brinem kako ću nešto zaboraviti. Nakon toga zapišem mantru – pozitivnu, kratku frazu koji ću ponavljati tijekom cijelog dana. Zadnje dodajem nekoliko stvari na kojima sam zahvalan i nekoliko stvari radi kojih sam uzbuđen – i tako započinjem dan u dobrom raspoloženju”, otkriva Stanford.
Zapisivanje jutra može biti ugodno jer nudi osjećaj rutine, što može pomoći u ublažavanju tjeskobe i anksioznosti koja dolazi s nepredvidljivošću.
2/ Šetnja psa, barem 10-15 minuta
Provođenje vremena u prirodi može duboko umiriti tijelo i um te generalno podići raspoloženje.
“Kada se probudim ujutro, obično se prošećem sa psom. Vani provodimo barem 10 do 15 minuta, što je sasvim dovoljno za ugodan početak dana. Malo aktivnosti rano ujutro utječe na bolje raspoloženje”, kaže Jessica Gold, asistentica na odjelu psihijatrije na sveučilištu medicine u Washingtonu. Dodaje i kako ponekad sluša podcastove u šetnji.
3/ Prisutnost u trenutku – ovdje i sada – s aktiviranim osjetilima
“Ako ustanem ujutro nervozna, odmah si dopustim uživati u jutru i početku dana, ne razmišljajući o stresorima”, komentira Neha Chaudhary, dječja i adolescentna psihijatrica u Općoj bolnici Massachusetts.
Obično provodi barem 10 minuta umirujući svoj um i uzemljujući
se. “Fokusiram se na senzacije, užitak i ugodu ispijajući
prvu jutarnju kavu. Uživam i upijam miris, okus, toplinu šalice u
rukama. Čak ponekad slušam umirujuću glazbu”, dodaje.
Ponekad je ključno vrijeme u kojemu mijenjamo fokus sa stvari
koje nam stvaraju stres na stvari koje su umirujuće, čak i ako je
to samo nekoliko minuta.
4/ Čitanje ili slušanje inspirativnih sadržaja
Kada se probudite, uzmite ono što vas inspirira i donosi vam sreću. Može biti čitanje odlomka ili inspirirajuće knjige, slušanje afirmacija ili slušanje/praćenje svog spiritualnog ili životnog uzora.
“Aktivno angažiranje samog sebe u bilo što pozitivno je puno bolje od fokusiranja na stresore”, komentirala je Riana Elyse Anderson, asistentica na sveučilištu University of Michigan School of Public Health. Napominje kako svakodnevno čita dijelove Biblije koji joj pomažu u tom dnevnom raspoloženju.
5/ Sjedite, budite prisutni sa svojim stresom nekom vrijeme
Ovo zasigurno zvuči neugodno, ali bitno je objektivno sagledati
situaciju – stres je sasvim normalna pojava u životu, i niste
jedini koji to sve proživljavaju.
“Svako jutro prije početka aktivnog dana barem 10 minuta se
promatram i dopustim si osjetiti bilo koju negativnu misao ili
osjećaj”, navodi Brittany Johnson, terapeutkinja iz New
Albanyja u Indiani. “Tada se služim mindfulness tehnikom i
vizualiziram misli i osjećaje uz pomoć riječi i slika”, dodaje.
6/ Postavite granice
Postavljanje granica pomaže vam u samopouzdanju i podizanju raspoloženja. Rebecca Leslie, psihologica iz Atlante se svakodnevno fokusira na postavljenje granica, čak i kada je u pitanju odgovaranje na e-mailove, pozive i slično. Postavljenje granica bez osjećaja krivnje smanjuje stres i sprječava psihološko izgaranje.
7/ Nekoliko dubokih udaha
Terapeutkinja Kristin Meekhof napominje kako svakodnevno prakticira svjesno disanje. Jedna od njenih omiljenih praksa je naizmjenično disanje s nosnicama. Navodimo savjete kako se, za početak okušati u ovoj praksi.
8/ Maženje u krevetu
“Prije brzog skoka iz kreveta, usporite se i dopustite si maženje. Bilo da je to ostajanje u krevetu par minuta pod dekom ili poplunom, s partnerom ili čak kućnim ljubimcem”, savjetuje terapeutkinja Katelyn Anderson. Dodaje kako maženje oslobađa endorfine – hormone sreće i dobrog raspoloženja koji pomažu u smanjenju anksioznosti i povećavaju sreću.
Izvor: MIXER
Izdvojeno
-
U prvom subotnjem susretu 17. kola HNL-a, u Kranjčevićevoj ulici, nogometaši Lokomotive su s 3-1 (3-1) pobijedili Dinamo i time produbili krizu aktualnog prvaka.
-
U Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru u petak su održane dvije svečane promocije prvostupnika različitih struka.
-
Naša umjetnica Manuela Vladić Maštruko 16. prosinca predstavlja novu slikovnicu koja nosi naziv "Ja, stablo"
-
U petak, 13. prosinca s početkom u 11 sati, na paškoj Pijaci održao se program u sklopu Adventa u Pagu „Dolazi nam Sveta Lucija“.
Reci što misliš!