#kućanstvo
Najbolje metode čišćenja perilice suđa
Mnogima je danas život bez perilice posuđa nezamisliv, no da bi perilica dugo i kvalitetno prala posuđe potrebno se posvetiti i njezinom održavanju, a korak je to koji mnogi preskaču ili zaboravljaju.
Iz perilice se mogu širiti neugodni mirisi. Stoga, povremeno je prebrišite krpom namočenom u vodu i bijeli ocat. Posebno obratite pozornost na manje vidljive dijelove perilice. Ne zaboravite oprati filter, jer ostaci hrane mogu začepiti rupe stvarajući truo i neugodan miris.
Unutrašnost perilice može se očistiti i sodom bikarbom i starom četkicom za zube. Za dezinfekciju može se dodati i nekoliko kapi esencijalnog ulja čajevca, lavande ili eukaliptusa. Pravilna uporaba kućanskih aparata i njihovo redovito čišćenje produžuje njihov vijek. Jednom mjesečno uključite praznu perilicu. Odaberite program s najvišom temperaturom i dodajte vinski ocat, odličan je za odmašćivanje.
Za borbu protiv kamenca stavite u košaricu pola limuna. I ono najvažnije: Prije stavljanja posuđa u perilicu, treba ga isprati ili čistiti komadom papira. Jedna od najčešćih pogrešaka kod upotrebe perilice za posuđe je krivo postupanje s uređajem, stoga se valja strogo držati uputstva. Tako ćete svakako produžiti radni vijek perilice. U perilicu nikad ne stavljajte ostatke hrane. Perilicu mogu začepiti čak i mrvice kruha.
Velika greška je i pretrpavanje perilice. Iako nije velika greška, bolje je koristiti tekući deterdžent, jer se tableta često ne otopi do kraja, a to povećava rizik od začepljenja cijevi perilice s posljedičnim rizikom loma ili kvara. Uvijek se držite preporučene doze deterdženta, pretjerivanje znači loše isprano posuđe.
Ako imate perilicu posuđa s filterom za ručno čišćenje, ako ga redovito ne čistite, u jednom ćete trenutku osjetiti neugodan miris ili vidjeti mrlje na čistom posuđu. Filter perilice posuđa valjalo bi čistiti barem jednom mjesečno. Ako se nakupi previše prljavštine perilica neće moći raditi i vjerojatno će poplaviti. Filter ćete najučiknovitije očistiti vrućom vodom, deterdžentom za pranje posuđa i starom četkicom za zube. Ako je nakupljena tvrdokorna masnoća ostavite pola sata da se namače prije samog zahvata ribanja, piše Living.
Vezane vijesti
-
S ovim trikovima kućanski poslovi će vam oduzimati puno manje vremena, a sve će biti besprijekorno čisto.
-
Kamenac koji se skuplja na slavini u kuhinji doista je teško iskorijeniti, ma koliko god da smo revni i redovito je čistimo.
-
Televizori vrlo lako privlače prašinu, a treba ih očistiti na pravilan način, kako se ne bi oštetila njihova površina.
-
Perilica posuđa može vam uštedjeti vrijeme i olakšati proces pranja posuđa, no neke stvari nikada ne biste trebali prati u perilici.
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Reci što misliš!