drevno pitanje
Zašto se samo neki sjećaju onoga što po noći sanjaju?
Snovi su još uvijek zagonetka ljudima, ali malo pomalo znanstvenici otkrivaju nove zanimljive stvari. Ovoga puta tim francuskih znanstvenika otkrio je da postoje dvije vrste sanjača, a samo jedna od njih može se sjetiti svojih snova.
Sjećate li se ujutro svojih snova? Ako je odgovor 'da', to je znak da imate lagan san i aktivan mozak.
Postoje, naime, ljudi koji se ne mogu nikada sjetiti što su sanjali, kao i oni koji se ujutro jasno sjećaju svojih snova. Znanstvenici su uočili da je za sjećanje snova odgovoran dio u mozgu koji na neki način osigurava pamćenje za vrijeme spavanja.
Uočeno je i da oni koji se ujutro ne sjećaju snova, zapravo čvršće spavaju jer im mozak manje reagira. Za razliku od njih, osobe koje se sjećaju svojih snova imaju slabiji san i dobrim dijelom se zato i sjećaju gotovo svega što su sanjale.
'Upravo to otkriće dobro objašnjava situaciju. Mozak koji čvrsto spava jednostavno nije sposoban spremati i pamtiti nove informacije. Za takvu radnju mora biti budan', istaknula je Perrine Ruby, voditeljica znanstvenog tima.
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Reci što misliš!