Lifestyle

razmislite

Lupate dijete po guzi? Evo kako to izgleda u dječjoj glavi i koliko je zapravo lako dokazati da ga tučete

Lupate dijete po guzi? Evo kako to izgleda u dječjoj glavi i koliko je zapravo lako dokazati da ga tučete
Madalin Calita/ Pixabay

Zabrinjavajući rezultati nove studije mogli bi vam napokon otvoriti oči za potencijalne posljedice tjelesnog kažnjavanja

Lupanje djeteta po guzi može biti jednako štetno kao i teško nasilje i zlostavljanje, tvrde znanstvenici. Stručnjaci kažu da kažnjavanje vašega djeteta batinama utječe na razvoj njegova mozga, što bi zauzvrat moglo dovesti do teških stanja psihe.

Istraživači s Harvarda otkrili su da su djeca koju su roditelji tukli imala veći neuronski odgovor u više regija u svome prefrontalnom korteksu. Ovaj dio mozga odgovoran je za mnoge funkcije, uključujući ponašanje i kognitivne aktivnosti.

Cilj studije bio je otkriti je li kažnjavanje djece batinama utjecalo na njihov razvoj mozga. Stručnjaci su analizirali podatke velikoga istraživanja na djeci u dobi od tri do 11 godina. Posebno su promatrali 147 djece između 10 i 11 godina koja su bila udarana po guzi, ali su isključili djecu koja su bila izložena teškim oblicima nasilja.

Svako je dijete ležalo u aparatu za magnetsku rezonanciju dok su mu se na zaslonu računala prikazivale različite fotografije. To su bili glumci koji su radili neutralne i zastrašujuće izraze lica. Dok su djeca promatrala slike, skener je bilježio njihovu moždanu aktivnost kao reakciju na različita lica i usporedio reakcije dviju različitih skupina djece.

Batine kao oblik nasilja

Pišući u časopisu Child Development, istraživači su otkrili da su u prosjeku zastrašujuća lica izazvala veći odgovor od neutralnih u mnogim različitim dijelovima mozga. Rekli su: “Djeca koja su bila udarana pokazala su veću aktivaciju u više regija mozga gledajući zastrašujuća lica u odnosu na neutralna lica od djece koja nikada nisu bila tjelesno kažnjavana.”

Istraživači su izjavili da su ovi nalazi u skladu s drugim istraživanjima koja su prethodno provedena na djeci koja su patila od teškoga nasilja. Rekli su da, iako odrasli možda ne vide batine kao oblik nasilja, mozak djeteta to nije u stanju razlikovati od stvarnoga zlostavljanja, prenosi The Sun.

Ova studija je, kaže tim, prvi korak prema analizi dječjega razvoja i njihovih proživljenih iskustava. Napisali su: “Ovi su se nalazi uskladili s predviđanjima iz drugih perspektiva o potencijalnim posljedicama tjelesnog kažnjavanja, proučavanima u poljima kao što su razvojna psihologija i socijalni rad.”

“Identificiranjem određenih živčanih putova koji objašnjavaju posljedice tjelesnog kažnjavanja u mozgu, možemo nadalje sugerirati da bi ovakva vrsta kazne mogla biti štetna za djecu i imamo više mogućnosti za njezino istraživanje”, dodaje se u izvještaju.

Posljedice tjelesnog kažnjavanja

Unatoč tomu, stručnjaci su istaknuli kako ovi nalazi nisu primjenjivi na individualni život svakoga djeteta. Primijetili su da batine ne utječu na svako dijete jednako te da neka djeca mogu biti “izdržljiva ako su izložena potencijalnim nedaćama”.

“Ali važna je poruka da je tjelesno kažnjavanje rizik koji može povećati potencijalne probleme za dječji razvoj, a slijedeći načelo predostrožnosti, roditelji i kreatori politike trebaju raditi na smanjenju njihove prevalencije”, dodali su.

Na praktičnoj razini, vodeća autorica studije Katie A. McLaughlin McLaughlin kazala je kako se ona i njezin tim nadaju da će njihova otkrića potaknuti obitelji da ne koriste batine. Zaključila je kako se nada da će to “ljudima otvoriti oči za potencijalne negativne posljedice tjelesnog kažnjavanja na načine o kojima prije nisu razmišljali”.


Reci što misliš!