#istraživanje
Dječje laži pozitivno utječu na njihov razvoj
Sljedeći put kada vam dijete kako kaže kako nije pojelo čokoladu iako cijelo umrljano, nemojte se brinuti - male dječje laži možda su znak prekretnice u kognitivnom razvoju.
Doktorica Kand Lee, profesorica sa Sveučilišta u Torontu, provela je više od dva desetljeća proučavajući kako i zašto djeca lažu te je zaključila kako je ta pojava znak za slavlje, a ne alarm za problem. Smatra kako je laganje znak da je djetetov kognitivni razvoj na pravom putu te kako ne treba značiti da će dijete cijeli život lagati.
Istraživanja pokazuju kako već veoma mala djeca počinju lagati, čak 30 posto onih koji s dvije godine nauče govoriti. Do treće godine već njih polovica prakticira laž, a u četvrtoj godini se statistika diže na 80 posto.
Mala djeca tek kreću razvijati smisao prema istini te ne rade potpuno točnu razliku između fiktivnog i stvarnog, stoga se često služe malim lažima, no, nema razloga za brigu.
Izdvojeno
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Motoristi će razveseliti djecu svojim dolaskom, prigodnim poklonima i zajedničkim druženjem.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
-
Cigarete, elektroničke cigarete i drugi duhanski proizvodi štete zdravlju ljudi diljem svijeta, a premda Europska unija želi do 2040. stvoriti prvu generaciju bez duhana, unutar bloka postoje razlike kada je riječ o regulaciji duhanskih proizvoda, piše European Newsroom (ENR).
Reci što misliš!