provjerite
Bolesni zbog novca?
Novac doslovno neprestano ide iz ruke u ruku zbog čega se na njemu skuplja mnogo bakterija. I premda ih je većina bezopasna, nakon baratanja novčanicama ruke ipak treba dobro oprati.
Bakterije na novčanicama i kovanicama slične su onima na kvakama u javnim zahodima ili držačima u javnom prijevozu. No liječnici kažu da se samo mala količina njih zalijepi za prste.
Bakterije koje uđu u organizam kroz pukotine na koži ili gutanjem, mogu, primjerice izazvati infekcije u ljudi s oslabljenim imunosnim sustavom.
Posebna pažnja potrebna je pri rukovanju hranom. Ako dotaknete novčanicu punu bakterija i nakon toga mljeveno meso, bakterije se u mesu mogu razmnožiti.
Zato je važno ruke prati tridesetak sekundi prije obrade hrane i nakon toga.
Suprotno popularnom vjerovanju bakar s kovanica nema antibakterijski učinak. On može spriječiti razmnožavanje nekih bakterija, ali ih ne može uništiti.
Izdvojeno
-
U petak 13. prosinca otvorene su prijave za Akademiju Raise the Bar, besplatni obrazovni program Coca-Cole HBC Adria, koji je namijenjen konobarima, baristima i barmenima s najmanje godinu dana radnog iskustva u ugostiteljstvu i turizmu.
-
Oni koji uspješno prođu natjecanje moći će se prijaviti na ograničene javne pozive za dodjelu bespovratnih sredstava namijenjenih investicijama te ostvariti pravo na najviše 25.000 eura po projektu
-
U sklopu cjelogodišnjeg programa obilježavanja 50. godišnjice kluba, KK Aleta Puntamika organizira još jedan događaj sportsko-humanitarnog karaktera.
-
HOROSKOP - Dnevni horoskop
Reci što misliš!