Lifestyle

#foto

Đir do Vrgade - odmor za dušu i tijelo

Đir do Vrgade - odmor za dušu i tijelo
Meri Livić / Marija Cvetković

Čini se da su otoci ove godine zbog svoje izoliranosti od kopna prava hit-odredišta, a među njih svakako spada i Vrgada, šarmantni otočić zadarskog arhipelaga preko puta Draga.

Nakon 20-ak minuta ugodne vožnje katamaranom iz Pakoštana (cijena: 15 kn za odrasle i 7,5 kn za djecu u jednom smjeru) nađete se u pravom mini-raju bez buke i automobila. 

Ispred malog dućana odmah kod mula skupljaju se mještani, a mačke lijeno odmaraju. U mjestu ima nekoliko restorana u kojima možete nešto fino pojesti. Svakako najpoznatiji ugostiteljski objekt na otoku je lounge beach bar na plaži Podbrizi (neki je zovu i Žuta plaža), do kojeg vas vodi uski puteljak iz mjesta (niti 10 minuta hoda), dok vam cvrčci cijelim putem neumorno gude iznad glava. Možete i otplivati preko plitkog mora do obližnjeg otočića Artine, na koji su se nekoć vodile ovce na ispašu. 

S druge strane Vrgade nalazi se kamp, omiljeno odredište duša željnih mira, zena, neometanja i stapanja s prirodom. Tu su i tri kamenito-pješčane uvale, sve istog naziva: Dražica 1, 2 i 3, a bliže mjestu je i plaža Pržina s istoimenim snack barom. Zimi u mjestu boravi oko 200 duša, a u osnovnoj školi i dalje se školuje nekoliko učenika. Mještani svake dobi (od školaraca do umirovljenika) okupljeni u KUD „Skuti materini“ brižno čuvaju tradicionalnu kulturnu baštinu otoka Vrgade, nošnje i njeguju običaje. 

„Skuti materini“ pjevaju tradicijske pjesme i plešu staro vrgadinsko kolo. Uvijek se nađe prilika da se zapjeva po raznim štacijama toga malog mista. Prije neki dan na vrgadinskom trgu Hrvatskog viteza Elija Banova, od milja zvanom „Ulica“, održana je Alka u kariolama. Svaka obitelj ima jednu do dvije kariole, koje su glavno sredstvo za nošenje stvari. 

Za nezaboravni doživljaj svakako se popnite uskim uličicama do crkve Presvetog Trojstva na vrhu brda iznad mjesta, odakle puca velebni pogled na Pakoštane, Drage, Velebit u daljini; Pašman, Kornate… Tu su i ostaci srednjovjekovne utvrde Gradine, koju je Konstantin Porfirogenet opisao kao važnu nadzornu točku jadranskog pomorskog puta. Golema gusterna nekoć je osiguravala vodu za cijelo mjesto, a od 2010. godine otok je podmorskim cjevovodom spojen na vodovod s kopna. Na mjesnom groblju nalazi se crkvica Sv. Andrije građena krajem 8. i početkom  9 st. i jedna je od najstarijih na ovom području.

Želite li i vi osjetiti opuštajuću vrgadinsku vibru, dovezite se do Pakoštana, ostavite automobil na velikom čuvanom parkingu (dnevna karta doći će vas 60-ak kuna) i uskočite na katamaran. Plovidbeni red možete pronaći ovdje – i ne zaboravite zaštitnu masku jer je na brodu obavezna.


Reci što misliš!