#roditelji
Kako s djecom pričati o novcu?
Predškolci već mogu pojmiti činjenicu da je novac ključ za mnoge stvari koje oni žele. Unatoč agresivnom marketingu koji nas neprestano poziva na kupnju, roditelji su, ipak, ti od kojih djeca najviše uče - iz njihove neverbalne komunikacije, razgovora o tome kako upravljati s novcem i kako ga trošiti.
Djeca koju roditelji nisu naučili samokontroli kad je novac u pitanju, i u odrasloj dobi neće moći uspostaviti ravnotežu štednje i potrošnje, zbog čega će, smatraju psiholozi, vrlo vjerojatno završiti u "živom pijesku" dugova.
"Većina roditelja osjeća nelagodu kad s djecom treba razgovarati o novcu. Zašto? Čini se da je najveća prepreka njegovo skriveno značenje. Novac ili nedostatak istog ulazi u samu jezgru naših života - toga kako živimo i kako vidimo sebe u odnosu na ostale. To pitanje pokreće mnoge emocije i životne teme. Kontrola vlastitih snažnih emocija povezanim s novcem nije laka. Bez obzira na to koliko imamo, netko drugi ima više. Bez obzira na to kako mudro trošimo, štedimo ili ulažemo, još uvijek sumnjamo u svoje odluke. Možda je najteže nositi se s vezom između novca i ljubavi. Ljudi često koriste količinu svog novca da dokažu jačinu svoje odanosti", kaže Gordana Buljan Flander, ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece Grada Zagreba, u svojem priručniku za roditelje "Odgajam li dobro svoje dijete?".
Kada i kako razgovarati?
Dijete shvaća da je novac važna karika u životu te da nam
zahvaljujući njemu neke stvari postaju dostupne. Dakle, objasnite
djetetu da novac osigurava lagodan život vašoj obitelji i drugim
ljudima, ali nije mjerilo sreće, zadovoljstva, niti određuje
odnose među ljudima.
Odnos prema novcu uči se svakodnevno kroz niz malih životnih situacija. To nije razgovor koji ćete obaviti s djetetom i tako skinuti teret s vrata. Čak su i mala djeca sposobna raspravljati o novcu i shvatiti bit uloženog i dobivenog. Ako smatrate da igračka ne vrijedi novca kojeg traže za nju, pokušajte objasniti djetetu što se sve može dobiti za toliki novac. Naravno da nećete uvijek inzistirati na "disciplini", već ćete djetetu, ako to možete, priuštiti ono što želi, ali morate imati mjeru kako se ne bi dogodilo da trošenje novca shvati zdravo za gotovo. Bez obzira na stanje vašeg bankovnog računa, dijete mora biti svjesno da ne može kupiti baš sve i da roditelji mukotrpno rade kako bi im osigurali normalan život. Time dijete od malena učite odgovornosti i postaje svjesno da se za većinu stvari u životu treba potruditi.
Kada djetetu početi davati džeparac?
Prije nego što dijete krene u školu, nije mu potrebno davati
džeparac, kažu psiholozi. S djecom osnovnoškolske dobi
davanje džeparca može biti vrlo konstruktivan način učenja
raspolaganja novcem. Primjerice, neka dijete uvijek ima određeni
iznos novca u svojem novčaniku, ali mu naglasite da s time mora
raspolagati određeno vrijeme. Potroši li u jednom danu sve na
slatkiše, mora biti svjesno da drugi dan neće dobiti ništa. Tako
od malena dijete uči kako raspolagati s onim što ima, što će mu u
budućnosti olakšati upravljanje kućnim budžetom.
Odnos prema novcu uči se svakodnevno kroz niz malih životnih situacija. To nije razgovor
Izdvojeno
-
Djelomice sunčano uz više oblaka u prvom dijelu dana, osobito ujutro na jugu Jadrana gdje će još mjestimice padati kiša.
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Jeste za šah i pivo? Red izazova i red opuštanja uz pivo u pogonu pivovare? Poklonite sebi i svojima jedan 'Christmas chess challenge' i zaigrajte šah s bivšim prvakom Hrvatske!
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
Reci što misliš!