oprez
Posuđivanje make - upa: Da ili ne?
Ruževe, četkice za šminku i šminku za oči nikada ne treba dijeliti ako nemate odgovarajuće alate za čišćenje.
Puno smijeha, šminkanje i osmišljavanje efektnih stylinga tek su neki od čari pripremanja za noćni izlazak s prijateljicama. Dijeljenje šminke neizostavno je u tom slučaju. No, koliko je takav naoko bezazlen čin, zapravo štetan?
Bakterije mogu živjeti na vašim kozmetičkim proizvodima, a dijeljenje proizvoda ili pribora za šminkanje može izazvati infekcije. Ako želite podijeliti svoju kozmetiku, prvo trebate poduzeti mjere opreza.
Herpes s usana i bakterijske infekcije iz proizvoda za šminkanje očiju, glavni su rizici kada koristite tuđu šminku ili je dijelite s nekim, piše Hello Giggles.
Također, ne znate točno koliko dugo je vaša prijateljica koristila određene proizvode, a upotrebom šminke s istekom roka možete se otvoriti virusima poput konjuktivitisa, dermatitisa i oftalmičkih infekcija. Također može potencijalno uzrokovati i iritaciju na koži.
Ne želite dijeliti stvari koje vam idu na lice, osim ako ih nije moguće pravilno očistiti i temeljito sterilizirati
Dijeljenje je dio ljudske prirode. Posuđujemo odjeću, tražimo gutljaje napitaka, isprobavamo hranu i dijelimo balzam za usne bez da dvaput razmislimo.
Neki se proizvodi mogu dijeliti prstima, posebno oni koji izlaze iz epruveta i mogu se raspodijeliti na čistu četkicu. Međutim, ruževe, četkice za šminku i šminku za oči nikada ne treba dijeliti ako nemate odgovarajuće alate za čišćenje.
Također biste trebali izbjegavati pozajmljivati ??sve što dolazi u ambalaži u koju morate uroniti prst, poput određenih balzama jer proizvod može zadržati bakterije koje su prenesene iz ruke.
Najgori proizvodi za šminkanje koje možete podijeliti su maskara i eyeliner. Svaki put kad izvadite štapić i gurnete ga u tubicu, gurnete zrak u bazu i nahranite aerobne bakterije koje mogu preživjeti u prostoru s kisikom.
Ako ste nedavno dijelili šminku ili znate da ćete i dalje koristiti sjajilo za usne vaše prijateljice, ne brinite previše. Imajte na umu da proizvodi imaju konzervanse i sprečavaju rast mikroorganizama u proizvodu.
Svaki proizvod koji sadrži vodu, čak i prirodni ili „čisti“ kozmetički proizvod, treba konzervans koji bi trebao spriječiti nakupljanje bakterija.
Posljedice upotrebe tuđe šminke nisu teške, ali u većini slučajeva jednostavno nije vrijedno rizika. Ako volite nešto što vaša prijateljica koristi, a sa sobom nemate sredstva za čišćenje i sprej, bolje je pričekati da isprobate u trgovini, gdje šminker ili drugi obučeni stručnjak mogu osigurati da se proizvod pravilno očisti i tek onda nanese.
Uživajte, prije svega, u druženju i budite odgovorni prema svom i tuđem zdravlju.
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!