nije sve crno bijelo
Liječnik objašnjava sve rizike kojima se izlažu ljubitelji tetoviranja
Tetoviranje je u zadnje vrijeme postalo uobičajeno. Ostavimo li po strani estetiku, trebali bismo se zapitati je li posrijedi tek bezazlen ukras na tijelu ili podcijenjen zdravstveni rizik.
"Za mene je riječ o tjelesnoj ozljedi", kaže njemački dermatolog Christop Liebich i tvrdi da tetoviranje s medicinskog gledišta definitivno ne preporučuje.
Kaže da je puno razloga za takvu procjenu, a jedan od glavnih su boje za tetoviranje, koje nisu sigurnosno testirane.
"A samo zato jer nešto nije zabranjeno, ne znači istodobno i da je dobro", dodaje.
Boje se unose ubodima u kožu. Sastojci u boji potom se mogu nakupiti u organima i u limfnim čvorvima, kaže Liebich i dodaje da boje mogu uzrokovati alergijsku reakciju, pa čak i anafilaktički šok.
Alergije uzrokovane supstancijama u tinti mogu imati potencijalno kancerogeni, mutageni i reproduktivni toksični učinak.
Štoviše, tetoviranje uzrokuje rane koje se, ovisno o sanitarnim uvjetima u salonu, mogu inficirati, ističe Liebich.
Velike tetovaže mogu prekriti madeže i tako otežati uočavanje promjena na njima, što je važno za rano otkrivanje raka kože.
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!