#bakterije
Možete li se razboljeti od novca?
Novac doslovno neprestano ide iz ruke u ruku zbog čega se na njemu skuplja mnogo bakterija. I premda ih je većina bezopasna, nakon baratanja novčanicama ruke ipak treba dobro oprati.
Bakterije na novčanicama i kovanicama slične su onima na kvakama u javnim zahodima ili držačima u javnom prijevozu. No liječnici kažu da se samo mala količina njih zalijepi za prste.
Bakterije koje uđu u organizam kroz pukotine na koži ili gutanjem, mogu, primjerice izazvati infekcije u ljudi s oslabljenim imunosnim sustavom.
Posebna pažnja potrebna je pri rukovanju hranom. Ako dotaknete novčanicu punu bakterija i nakon toga mljeveno meso, bakterije se u mesu mogu razmnožiti.
Zato je važno ruke prati tridesetak sekundi prije obrade hrane i nakon toga.
Suprotno popularnom vjerovanju bakar s kovanica nema antibakterijski učinak. On može spriječiti razmnožavanje nekih bakterija, ali ih ne može uništiti.
Izdvojeno
-
Učenici OŠ Voštarnica su se, kao i svake godine, posebno potrudili i izradili ukrase za božićnu jelku koju su na dan sv. Lucije došli okititi sa svojim nastavnicama.
-
Na pozornici su se izredali izvođači različitih dobnih skupina i glazbenih stilova i tako ukazali na osobitosti vlastitih kultura, ali i na doprinos glazbe u stvaranju zajedništva i poticanju što kvalitetnije integracije.
-
Stručnjaci iz KAYAK-a anketirali su ljude diljem Ujedinjenog Kraljevstva kako bi ustanovili koje poklone smatraju najgorima i ne žele ih dobiti za Božić.
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
Reci što misliš!