#fitness
Potez koji dokazano smanjuje osjećaj napora kod vježbanja
Mnogi rekreativni sportaši za vrijeme vježbanja slušaju glazbu sa slušalicama na ušima i u tomu nema ništa loše, kažu znanstvenici koji se bave primijenjenom znanstvenom disciplinom, psihologijom sporta i vježbanja.
Istraživanja pokazuju da glazba pozitivno utječe na sportsku izvedbu, kaže Ingo Froboese, direktor Centra za zdravlje kroz sport i vježbanje na njemačkome Kineziološkom fakultetu u Kölnu. To posebno vrijedi za vježbe s postojanim ritmom, kao što su trčanje ili vožnja bicikla.
Glazba, primjerice, odvlači pozornost trkača od napora te ju usmjerava prema okolini i stvara pozitivno raspoloženje, kaže Froboese. Zbog toga sportaši treninge doživljavaju manje napornima, a to povećava njihovu učinkovitost.
Istodobno glazba trkačima može pomoći u održavanju ritma trčanja i pridonosi opuštenijem trčanju. Njihovo je disanje dublje i ritmičnije, pri čemu se mišići opskrbljuju s više kisika. Ipak, Froboese upozorava da u nekim slučajevima nije dobra zamisao vježbati uz glazbu jer se učinak vježbi u nekim slučajevima smanjuje. Stoga preporučuje da se svaki treći trening "odradi" bez glazbe.
Početnicima savjetuje da povedu računa o tomu da tempo i intenzitet glazbenog izbora ne budu prebrzi jer bi u protivnome mogli doći u iskušenje da premaše granice vlastite sportske izvedbe.
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Reci što misliš!