Lifestyle

istraživanje

Zašto djeci ne treba davati mobitele

Zašto djeci ne treba davati mobitele
Magdalena Profaca

Autori istraživanja otkrili su kako su djeca od 14 do 17 godina više izložena riziku loših posljedica korištenja smartfona i tableta, ali su ustanovili da postoji korelacija i kad su u pitanju manja djeca te djeca koja su tek prohodala, čiji se mozgovi tek razvijaju.

Nakon samo sat vremena pred zaslonom djeca i adolescenti mogu početi pokazivati manje radoznalosti te nižu razinu samokontrole i emotivne stabilnosti, što može dovesti do povećanog rizika od tjeskobe i depresije, navedeno je u istraživanju objavljenim u časopisu Preventive Medicine Reports.

Istraživanje je provedeno na više od 40 tisuća djece između dvije i 17 godina u Sjedinjenim Državama u 2016. godini.

Autori istraživanja otkrili su kako su djeca od 14 do 17 godina više izložena riziku loših posljedica korištenja smartfona i tableta, ali su ustanovili da postoji korelacija i kad su u pitanju manja djeca te djeca koja su tek prohodala, čiji se mozgovi tek razvijaju.

Konkretno, istraživanje je otkrilo da su djeca u vrtiću koja su često koristila uređaje sa zaslonima bila dvostruko češće sklonija izgubiti živce nego njihovi vršnjaci koji im nisu bili izloženi u toj mjeri.

Također, devet posto djece između 11 i 13 godina koja su provela sat dnevno pred zaslonom nije bilo zainteresirano za učenje novih stvari. Taj je postotak porastao na 22,6 posto za onu djecu koja su sedam i više sati provela koristeći uređaje sa zaslonom.

Autori istraživanja upozoravaju kako se pola problema s mentalnim zdravljem razvije do adolescentske dobi, stoga je važno otkriti čimbenike na koje se može utjecati intervencijom u populaciji. Pozvali su roditelje i učitelje da srežu djeci vrijeme koje provode online, gledaju video ili televiziju na ne više od dva sata dnevno


Reci što misliš!