fitness kutak
Pretjerano vježbanje deblja?
Jeste li čuli za iscrpljenost nadbubrežnih žlijezda? To se događa kad vježbate previše, a može dovesti do debljanja, ali može i bitno utjecati na Vaše zdravlje.
"Vježbanje visokim intenzitetom duže vrijeme, osobito uz stres na poslu, privatnom životu i stres oko postizanja određenog fizičkog izgleda mogu iscrpiti vašu nadbubrežnu žlijezdu", upozorila je Liz Letchford, osobna trenerica i stručnjakinja za prevenciju ozljeda.
Dio toga dolazi zbog kortizola, hormona stresa koji vam zadržava trbuh; kad nastavite vježbati izvan svojih fizičkih granica, mijenjate razinu kortizola.
"Vaše tijelo je iscrpilo svoju sposobnost da se bori, ali ga vi tjerate na daljnju borbu intenzivnim i dugotrajnim vježbanjem. To baca vaše hormone iz ravnoteže, uzrokujući umor, lošu učinkovitost, nesvjesticu i porast tjelesne mase, osobito u dijelu trbuha", rekla je Letchford.
Krajnji rezultat? Dobitak težine
Vježbanje "nije samo jačanje mišića i gubljenje masnoće", rekla je. "Cijeli vaš središnji živčani sustav reguliran je kompliciranim sustavom hormona, izbacite li ih iz ravnoteže imat ćete brojne probleme."
Nažalost, pretreniranost je u porastu
"Vidimo to sve češće kod entuzijasta u fitnessu, a kad je riječ o vježbanju, više je samo više, više nije bolje, a sam veliki zastupnik optimizacije vježbanja umjesto da svoje tijelo prisiljavate kroz sve intenzivne treninge što je češće moguće", rekla je Liz.
Kako spriječiti ovo, a vidjeti rezultate?
"Odaberite rutinu vježbanja koja podržava vaše ciljeve. Držite se dugog trajanja/ niskog intenziteta ili kratkog trajanja/visokog intenziteta." Također, upozorila je uzimanje odmora između treninga jer vaše tijelo se treba oporaviti od onoga što mu se događa tijekom vježbanja.
Koliko vježbanja je dovoljno?
"Jedna od obmana je da treba puno vježbati, a zapravo je dovoljno odraditi dva do tri treninga visokog intenziteta tjedno u trajanju od dvadeset minuta s tim da je bitno da se vježbe izvode pravilno", rekao je trener Dalibor Petrinić iz Rijeke.
"Ključ dobrog treninga je u što većem intenzitetu tijekom vježbanja i dugom oporavku jer kada su treninzi dugi, česti i zamorni tijelo ih doživljava kao stres. Ljudi su u neprekidnom stanju stresa zbog brzog načina života, a tijelo se nakon dugih treninga ne stigne oporaviti. Za oporavak tijela potrebno je dovoljno kvalitetnog sna i unos nutritivno bogatih namirnica i tek tada se mogu očekivati rezultati. Moj moto za dobar trening je "manje je više", naravno pod uvjetom da je dobar koncept treninga, a osoba spremna dati u tih dvadesetak minuta sve od sebe. Da nemamo toliko drugih obaveza, onda bi svakodnevni trening možda i bio poželjan", rekao je Petrinić.
Izdvojeno
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
-
„Kao što pomorci, boreći se s valovima, brodom sigurno uplove u porat, tako i CTG aparat, koristeći ultrazvučne valove, pomaže pri sigurnom porodu“; tako je ravnatelj Pomorske škole Zadar, Marin Perinić, sasvim lijepo dočarao još jednu u nizu donacija svoje škole usmjerene prema Općoj bolnici Zadar, točnije Službi za ginekologiju i opstetriciju.
-
Čovjek je ključ uspjeha u turizmu - poruka je akcije "Nasmiješeno sunce" kojom su nagrađeni najuspješniji u ostvarenju protekle turističke sezone.
-
Iz zadarskog rodilišta stiže jedna lijepa vijest; zaključno s jučerašnjim danom brojimo ukupno 1.403 rođene bebe i sasvim ćemo sigurno do konca godine nadmašiti brojku od 1.421 djeteta koliko je rođeno u 2023.
Reci što misliš!