dobro je znati tijekom sezone gripe
Znate li zašto dolazi do povišene tjelesne temperature i kada se ona smije spuštati?
Nekada treba svježi podsjetnik na to kako se ponašati kad nastupi povišena tjelesna temperatura, jer se nerijetko događaju pogreške nepotrebnog snižavanja koje bi moglo odmoći samom organizmu. Svi smo, vjerojatno, jednom ili više puta čuli kada smijemo posegnuti za spuštanjem temperature, no trebamo zaista i razumjeti procese u tijelu koju se kriju iza toga
Njemački medicinski časopis Apotheken Umschau, kojeg citira portal Geek.hr, podsjeća da se povišena tjelesna temperatura može spuštati tek kada prijeđe 38,5 Celzijevih stupnjeva.
Naime, u hladnijim se danima povećava broj onih koji su oboljeli od prehlada, upala ili infekcija uzrokovanih bakterijama i virusima, a iste nerijetko imaju pratitelja u vidu povišene temperature. To je jedna prirodna i zdrava reakcija našeg organizma na upale i infekcije te naša najsnažnija urođena zaštita od bakterija i virusa.
Stupanj groznice nužno ne ukazuje na ozbiljnost situacije. I manja bolest je kadra uzrokovati višu tjelesnu temperaturu, a katkad ozbiljnija bolest ne mora značajno podizati stupnjeve tjelesne temperature. Sama posljedica blagog povišenja temperature kod vrućice bi bilo ubrzanje metabolizma, a to pomaže u borbi protiv upala i infekcija.
Visoka temperatura (groznica) je, pak, stanje kad tjelesna temperatura poraste iznad uobičajenog raspona. Ona se tako razlikuje od pojedinca do pojedinca. Na temperaturi koja je iznad 39 Celzijevih stupnjeva mikrobi se ne mogu razmnožavati. Sposobnost organizma da razvija visoke temperature ukazuje često na vitalnost i snažan organizam.
Kod visoke tjelesne temperature ubrzavaju se metabolički procesi za čak 5 do 8 puta, povećava se zatim proizvodnja interferona koji sprječavaju razvoj virusa, a količina željeza u plazmi se smanjuje i to je bitno za sprječavanje rasta bakterija. Također se istodobno povećava djelovanje i pokretljivost bijelih krvnih stanica koje onda uništavaju mikrobe.
Kad je u pitanju blago povišena temperatura, i to ona koja nije viša od svega 37,8 stupnjeva, liječnici nikada ne preporučuju spuštanje lijekovima, jer se tako bolest koja je i uzrok temperature može produljiti.
Valja reći da virusi koji uzrokuju prehlade i ostale respiratorne infekcije napreduju na normalnoj tjelesnoj temperaturi, dok izazivanjem stanja blago povišene tjelesne temperature organizam vjerojatno želi eliminirati virus.
Visoka tjelesna temperatura se najčešće snižava lijekovima poput brufena, paracetamola i sličnih analgetika i antipiretika. Nakratko pomaže i stavljanje obloga, kao i tuširanje mlakom vodom.
Liječničku pomoć svakako treba zatražiti kad tjelesna temperatura dosegne 40 stupnjeva i ne spušta se niže bez lijekova ni nakon 3 dana, a popraćena je osjećajem jake iscrpljenosti.
Vezane vijesti
-
Na zadarskom području ima oko 400 prijava oboljelih od gripe, ali je ta brojka sigurno i četiri do pet puta veća, ističe voditelj Epidemiološke službe županijskog Zavoda za javno zdravstvo dr. Alana Medić.
-
Od početka prosinca broj oboljelih od gripe u stalnom je porastu, broj službeno prijavljenih slučajeva tjedno raste za po nekoliko stotina, a vrhunac sezone gripe očekuje se za 2-3 tjedna, doznaje se u srijedu u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ).
-
Hara virus tipa A H3N2 koji je dominantan i u Europi, a nešto je manje slučajeva H1N1
-
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Reci što misliš!