u trajno naslijeđe gradu
Murali mijenjaju vizualni identitet Siska
Zahvaljujući drugom festivalu ulične umjetnosti "Re:Thing" u organizaciji sisačke udruge KultCom, već poslovično 'sivi' Sisak postupno mijenja vizuru jer je sedam, već potvrđenih, umjetnika iz Hrvatske i inozemstva u proteklih mjesec dana oslikavalo sisačka pročelja i tako je grad obogaćen sa sedam novih murala velikih dimenzija.
Ove su godine svoja djela u trajno naslijeđe gradu i građanima ostavili Nicolas Alfalfa i Colectivo Licuado iz Urugvaja, Farid Rueda iz Meksika, Robin Abramović iz Austrije, te Chez186, Ivan Blažetić Šumski i Marina Mesar OKO iz Hrvatske. Prvi put su u projekt uključeni i članovi sisačkoga kolektiva MOWE. Umjetnici su u gradu dobro prihvaćeni i izražavaju zadovoljstvo što im se, za razliku od drugih sredina, omogućuje rad na muralima velikih površina.
Sa 17 murala Sisak je svjetski važno street art odredište
Tako je sada u Sisku ukupno 17 murala , a time je postao vodeći grad u zemlji po toj vrsti umjetnosti i upisao se u svjetsku kartu važnih street art destinacija.
"Muralima je Sisak dobio novi vizualni identitet, pa planiramo osmisliti i turističke rute uz prospekt kao vodič za našu galeriju na otvorenom", najavila je u četvrtak na završnoj konferenciji za novinare umjetnička direktorica festivala povjesničarka umjetnosti Alma Trauber.
Istaknula je kako postupno građani i umjetnici uspostavljaju sve pozitivniji odnos, a stanari pojedinih zgrada koji svjedoče stvaranju umjetničkog djela sve više pozdravljaju našu inicijativu. Trauber je objasnila da organizator, u dogovoru s umjetnicima, odlučuje o temama za pojedine dijelove grada, koje umjetnici obrađuju na svoj način.
Podsjetila je kako je ove godine tema bila "Istok susreće Zapad", a murali su koncentrirali između staroga i novoga Siska. Najavila je kako namjeravaju iduće godine pozvati samo umjetnice.
Izradi murala pristupa se planski, uz sve nužne dozvole i suglasnost stanara, a nakon razgovora sa stanarima, umjetnici im čak predočuju skice budućega murala. Kao pokrovitelji, veliku pomoć festivalu i ove su godine pružili Ministarstvo kulture, Sisačko-moslavačka županija, Grad Sisak i INA.
Vezane vijesti
-
Na sisačkom se području u četvrtak u 14,47 sati osjetio snažniji potres koji je uznemirio građane, a seizmografi Seizmološke službe Geofizičkog odsjeka PMF-a izvijestili su da je riječ o umjerenom potresu magnitude 3,2 po Richteru.
-
Objavljen je novi natječaj za financiranje obnove poljoprivrednog zemljišta i proizvodnog potencijala na područjima pogođenim potresima, vrijedan 100 milijuna kuna, izvijestilo je u utorak Ministarstvo poljoprivrede.
-
Beogradska udruga građana Društvo za održivu budućnost Koraci organizira u nedjelju humanitarni koncert za pomoć postradalima na području Banije pogođene potresom u prosncu 2020., a najavljen je nastup glazbenika s prostora bivše Jugoslavije koji su podržali regionalnu inicijativu te udruge.
-
Seizmološka služba RH izvijestila je o dva umjerena potresa magnituda 3.2 i 3.5 prema Richteru koji su pogodili okolicu Gline nešto poslije 23 sata u petak.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Reci što misliš!