Lifestyle

Moda

"Ugg", kao "Ugh!", kao "ugly", kao "ružne čizmice"

Razne varijacije modela - od niskih i visokih, roza i ljubičastih do smećkastih tonova za žene i neutralnih bež za muškarce, te novijih modela - pletenih, ukrašenih čipkom ili metalik sjaja

Vjerojatno svi već znate za Ugg čizmice, popularno zvane i 'uggsice', i ako znate vjerojatno spadate u jednu od ove dvije skupine: ili ih obožavate, možda već imate i nosite te mislite kako su jednostavno preslatke; ili ih ne podnosite i mislite kako su nešto najružnije na svijetu, a žene i muškarci, da, da, nose ih i muškarci, u njima smiješni.

Kako god bilo, one su zadnjih nekoliko godina, iako bez većih promjena u obliku i inovacijama, sve popularnije, te ih svakodnevno vidimo kako šeću našima gradom u kombinaciji sa suknjicama, tajicama i uskim jeansom, a o tome da su neizostavan outfit poznatih i slavnih u svijetu ne moramo niti govoriti.

Iako se na tržištu pojavilo mnogo kopija poznatih čizmica, od onih skupljih do jeftinijih, prave 'uggsice' izrađene su od ovčjeg krzna i potječu iz Australije.

U Australiji i Novom Zelandu ove su čizmice već odavno prisutne kod ljudi koji su se bavili ruralnim zanimanjima, kao što su strigači ovaca, kojima je 'sirovi' materijal već bio dostupan. Popularnost im je porasla za vrijeme Prvog i Drugog svjetskog rata kada su avijatičari nosili runom podstavljenu 'FUG' (Flying ugg) čizmicu kako bi održali toplinu u ne-hermetičkim avionima na velikim visinama. No najpopularnije su bile u Australiji, među farmera 1930-ih te australskim surferima, koji su nakon izlaska iz vode u njima grijali noge, a do dana današnjeg ostale su prisutne i kod australskog stanovništva koje ih nosi po kući za vrijeme blagih zima.

Danas su 'uggsice' prisutne u cijelome svijetu, a popularizirale su ih, kako to inače i biva, poznate 'face', s time da se najzaslužnijom smatra Pamela Anderson, zvijezda nekadašnje serije Baywatch, koja se na setu grijala u australskim 'uggsicama' i priskrbila im svjetsku popularnost.

Prema nekim 'legendama' termin 'ugg' zapravo dolazi od riječi ugly, tako da bi u doslovnom prijevodu ono značilo 'ružne čizmice'. Već se desetljećima termin 'ugg', 'ugh' ili 'ug' čizma koristi kao općeniti naziv za čizmice od ovčjeg krzna iz Australije, još od 1950-ih i '60-ih kada su se po prvi puta pojavile u reklamama i publikacijama.

Danas je brand 'UGG Australia' dio američke kompanije Decker, a proizvodi se u Kini pa su se vodili i mnogi sporovi između australskih proizvođača i tvrtke Decker oko zaštitnog znaka 'ugg'.

Gusta vunena vlakna omogućavaju cirkuliranje zraka i održavaju stopala na tjelesnoj temperaturi. Bilo bi ih najbolje nositi bez čarapa, kako bi se maksimalno iskoristila učinkovitost ovčjeg krzna. Idealne su za hladno vrijeme, a kopije izrađene od umjetnih vlakana i lažnog krzna ne posjeduju svojstva originalnih Ugg čizmica zbog kojih se najviše i cijene.

Kako im je rasla popularnost rasle su i razne varijacije modela - od niskih i visokih, roza i ljubičastih do smećkastih tonova za žene i neutralnih bež za muškarce, te novijih modela - pletenih, ukrašenih čipkom ili metalik sjaja. A čizmicama su dodane i mini-savim niska verzija, čizme na petu, papuče pa čak i japanke. I ne samo to, možete naći i Ugg torbice, rukavice i šalove, odnosno cijelu zimsku opremu jednako toplu i simpatičnu kao i same čizmice.

Fotogaleriju pogledajte ovdje 

Više na Moda.hr


Reci što misliš!