U povodu Dana sv. Patrika
Božanski napitak
Pivo je edno od najstarijih alkoholnih pića u povijesti
Ludiranje je prošlo svršeno vrijeme. Krnjo je izgorio, sve su maske pale, a korizma se savršeno uklopila u opću krizu. Nezaposleni niču kao ciklame.
Ipak, mi uvijek tražimo razlog za slavlje. I uglavnom ga pronalazimo.
Velikodušno smo prigrlili Dan svetog Patrika, koji je jedino u Irskoj povezan s vjerskim ceremonijama i molitvama, dok ostatak svijeta proslavu konzumira uz ikonografiju masovnog ispijanja pive.
Što je ovo piće učinilo tako neprolazno popularnim?
Navodno potječe još iz neolitika, a mnogi stari narodi dodavali su mu razne začine i med.
Našlo se u prvom pisanom zakoniku na svijetu - Hamurabijevom zakoniku. Pivom se gasila žeđ, ali i glad. Kopači kanala i zemljoradnici popili bi oko pet litara dnevno.
Povijest piva nastavlja se preko Sumerana, Etrušćana, Rimljana i nordijskih naroda. Zahvaljujući Keltima, konzumacija i proizvodnja piva bila je raširena većim dijelom Europe.
Redovnici su bili prvi koji su mu pridodali hmelj. Pivo je tako postalo 'ljekovitim napitkom', dijelom redovničke prehrane, a smjelo se piti i u dane posta.
Za božanski napitak vezan je i najstariji i danas važeći prehrambeni zakon Reinheitsgebot (zakon o čistoći piva) koji je donesen u Bavarskoj davne 1516. godine. Prema njemu pivo se može proizvoditi samo od vode, ječmenog slada, pšenice i kvasca. Upravo zahvaljujući tom zakonu pivo je sačuvalo svoju originalnost sve do danas.
Odavna prepoznata ljekovitost piva potvrđena je i u mnogim znanstvenim i kliničkim ispitivanjima. Pivo, naime, obiluje vodom, vitaminima, mineralima i elementima u tragovima. Primjerice, sadrži vitamine B-grupe, te magnezij, kalij, kalcij, željezo i cink. Bogato je ugljikohidratima, proteinima i flavonoidima, ali i antioksidansima.
Da bi pivo što duže zadržalo svoju kvalitetu najpogodnije su krigle, jer imaju debelo staklo. Takva čaša služi kao izolator od vanjske temperature.
Nekada se pivo pilo iz volujskih rogova, iz pehara od metala ili kamena, iz posuda od drveta ili terakote. Krigle su u to vrijeme često imale poklopac koji je štitio pivo od muha. Danas se pivske čaše izrađuju isključivo od stakla.
Jedno od najstarijih alkoholnih pića u povijesti, pivo je danas nešto više od hmeljskog napitka u umjetnički dizajniranim bočicama. Gotovo je nezaobilazan 'rekvizit' na koncertima i stadionima, snažan proizvod Njemačke, Velike Britanije, Belgije i Irske, a o monumentalnosti Oktobarfesta dovoljno govori podatak o popijenih 6 milijuna litara.
Vezane vijesti
-
Kada nam se dogodi da smo zaboravili četku za rumenilo ili kosu, idealno ju je posuditi od prijateljice kao spas u zadnji čas, ali to može imati i negativne zdravstvene posljedice.
-
Sve što vam treba su andol ili aspirin i dobro ih je imati uza sebe dok hodate prirodom. Ako vas ubode pčela, osa, stršljen, obad ili neki drugi insekt, odmah malo navlažite tabletu i stavite na mjesto uboda.
-
HNK Zadar poziva da i ove godine, 27. ožujka s obilježimo Svjetski dan kazališta. Ovaj put uz domaću uspješnicu, legendarnu komediju Ive Brešana, PREDSTAVA HAMLETA U SELU MRDUŠA DONJA.
-
Prvi hrvatski održivi muzej, Muzej odbačenih predmeta, autorica Irene Boćkai i Ane Katulić, stiže u Zadar.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Reci što misliš!