Lifestyle

Savjeti

Male tajne za lakše obavljanje čišćenja

Male tajne za lakše obavljanje čišćenja

Slavine u kuhinji ili kupaonici uvijek će biti sjajne budete li ih nakon pranja istrljali papirom u koji cvjećari zamataju cvijeće

Svakoj kućanici dobrodošla je svaka pomoć, što u kuhanju, što čišćenju, a što u ostalim kućanskim poslovima. Razne tajne uspješnog održavanja domaćinstva prenose stoljećima s koljena na koljeno, a ponekad su upravo ovi stari “recepti” i najbolji. Zato u nekoliko nastavaka donosimo praktične savjete za domaćice.

 Električni nož
Električni nož će uvijek biti čist, bez neugodnog mirisa i otporan na hrđu budete li ga nakon svake upotrebe oprali, premazali s malo ulja i zamotali u čistu krpu.

Plamenici plinskog štednjaka
Plamenike plinskog štednjaka neko vrijeme ostavite u octu, a zatim ih istrljajte nasapunanom čeličnom vunom.

Grijače ploče električnog štednjaka
Grijače ploče električnog štednjaka uvijek čistite sredstvima za čišćenje kromiranih predmeta, a možete upotrijebiti i smotuljak vate natopljene octom ili čistim alkoholom.

Slavine
Slavine u kuhinji ili kupaonici uvijek će biti sjajne budete li ih nakon pranja istrljali papirom u koji cvjećari zamataju cvijeće.

Hladnjak
Unutrašnjost hladnjaka najbolje i najprirodnije ćete očistiti krpom natopljenom octom. Ako su unutrašnje stijene hladnjaka prekrivene tankim slojem rose, hladnjak se vjerojatno ne zatvara najbolje. Nauljite gumu na vratima i hladnjak će se opet dobro zatvarati.

Limeni sudoper
Limeni sudoper će izgledati kao nov ako ga dobro istrljate novinskim papirom.

Pribor za jelo
Ako su se na priboru za jelo stvorile pjege istrljajte ga polovicom limuna, pa isperite i obrišite.

Srebrnina
Pripremite otopinu od 4 litre mlake vode, 3 žlice sode bikarbone i 5 žlica octa. U tu otopinu stavite srebrninu i ostavite 15 minuta. Nkon toga svaki pojedini predmet isperite čistom vodom i obrišite mekom krpom.

Srebrninu možete očistiti i iskuhavanjem u vreloj vodi u koju ste dodali žlicu soli. Na dno posude morate staviti aluminijsku foliju i na nju posložiti pribor, pa tako prokuhati 5 minuta. Nakon toga obrisati papirnatim ručnicima.

Teflonsko posuđe
Mrlje na teflonskom posuđu najbrže ćete očistiti vatom natopljenom čistim alkoholom.

Emajlirano posuđe
Požutjelu unutrašnjost emajliranog posuđa najbrže ćete očistiti tako da u posudi nekoliko minuta u vodi kuhate zrelu rajčicu ili vodi dodate žličicu koncentrata od rajčice. Posudu zatim operite kao obično.


Reci što misliš!