Zdravlje
Celijakija - podmukla bolest skrivena u glutenu
Ova kronična gastroenterološka autoimuna bolest pojavljuje se jednako u oba spola, zahvaća sve dobne skupine, a može se javiti u bilo kojem periodu života
Pretpostavlja se da čak 90 tisuća Hrvata boluje od celijakije, odnosno bolesti koju obilježava nepodnošljivost organizma na gluten, bjelančevine pšenice, raži, ječma, zobi i drugih žitarica.
Zbog neprihvaćanja glutena, tijelo može reagirati različitima autoimunim bolestima jetre, štitnjače, sluznice želuca, te neurološkim poremećajima poput epilepsije. Najveći problem predstavlja neliječena celijakija, koja može dovesti do razvoja malignih bolesti kao što su karcinom crijeva ili limfom.
Ova kronična gastroenterološka autoimuna bolest pojavljuje se jednako u oba spola, zahvaća sve dobne skupine, a može se javiti u bilo kojem periodu života.
Pojavljuje se zbog genetskog nasljeđa, kao posljedica stresa ili infekcije, a nerijetko kuca na vrata osobama koje pate od Downova sindroma ili neke prirođene bolesti.
Celijakija je kod djece uglavnom prepoznatljiva, te je karakterizira nadut trbuh i veoma tanki udovi.
Zanimljivo je kako se ova doživotna kronična bolest često prezentira simptomima poput umora ili malaksalosti, no izuzev toga, javlja se dugotrajna dijarea, gubitak teka, nadutost, slabljenje mišićnog tkiva ili čak slabokrvnost.
Uz to, ova se bolest pojavljuje na različite načine i može se manifestirati slabijom plodnošću, gubitkom kose, upalom srčane ovojnice i različitom aktivnošću štitnjače.
Izuzev toga, zbog neprihvaćanja glutena, tijelo može reagirati različitima autoimunim bolestima jetre, štitnjače, sluznice želuca, te neurološkim poremećajima poput epilepsije.
Na posljetku, najveći problem predstavlja neliječena celijakija, koja može dovesti do razvoja malignih bolesti kao što su karcinom crijeva ili limfom.
U borbu protiv glutenske enterpatije kreće se, pogađate, bez glutena. Jedini način koji pomaže da celijakija ne uzme maha je pravilna prehrana. Potrebno je odreći se sve hrane koja sadrži gluten.
Gluten vreba iz kozmetike
Jedini način za otkrivanje ove bolesti jest biopsija tankog crijeva. Tijekom pretrage celijakiju otkriva stanje resica. One zbog bolesti počinju nestajati, sluznica počinje biti tanja i atrofična. Osim biopsijom celijakija se može otkriti i pomoću analize krvi, međutim, ova metoda nije potpuno sigurna, jer se ponekad događa da test na antitijela bude negativan, a da bolest postoji.
- Primjerice, oboljelima od celijakjije umjesto pšeničnog brašna sajvetujemo korištenje rižinog. No, najbitnije je da oboljeli nauče čitati deklaraciju na proizvodima koje kupuju, a proizvodi ne bi smjeli sadržavati gluten čak ni u tragovima.
Nerijetko se događa da kozmetika sadrži gluten, na što svakako treba obratiti pažnju. Bitno je znati da je univerzalni znak koji proizvode s glutenom razlikuje od onih bez njega, prekrižena pšenica - rečeno nam je iz prehrambenog savjetovališta 'Nutricionist'.
Ovakva doživotna dijeta, objašnjavaju, podrazumijeva prestanak konzumacije raži, ječma, pšenice, viskija, većine suhomestanih proizvoda, suhih smokvi, instanat juha i umaka.
Liječnici tvrde kako je najbitnije poznavati namirnice s kojima se priprema jelo, jer neke koje su označene kao one bez glutena nerijetko znaju sadržavati isti, što se odnosi na neke mliječne proizvode, poput jogurta i sireva.
Važno je na vrijeme uočiti bolest
Jedini način za otkrivanje ove bolesti jest biopsija tankog crijeva. Tijekom pretrage celijakiju otkriva stanje resica. One zbog bolesti počinju nestajati, sluznica počinje biti tanja i atrofična.
Osim biopsijom celijakija se može otkriti i pomoću analize krvi, međutim, ova metoda nije potpuno sigurna, jer se ponekad događa da test na antitijela bude negativan, a da bolest postoji.
Ova opaka bolest češće se javlja u zemljama Skandinavije, rijeđe u ostatku Europe, a u Aziji i Americi gotovo da je i nema. Istraživanja koja je proveo centar za celijakiju u Chicagu posljednjih 50 godina bilježi povećanja slučajeva ove bolesti za čak 400 posto.
Početkom lipnja u Institutu za medicinska istraživanja u Melbourneu je započeto istraživanje koje bi moglo konačno osloboditi dijete sve oboljele. Naime, znanstvenici su na tragu otkrivanja lijeka, točnije, cijepiva koje bi moglo na ‘duge staze' smanjivati osjetljivost na gluten.
Vezane vijesti
-
Važno je razlučiti pravi razlog kasnonoćnih posjeta zahodu – ponekad je riječ o previše pića koje smo popili prekasno navečer
-
Mijenjate četkice svaka tri do četiri mjeseca, a ne nakon svake prehlade, te da ih držite dalje od četkica ukućana
-
'Bila sam si neopisivo lijepa tako mršava, a svi oko mene su bili zgroženi kako izgledam. Kosti zdjelice vidjele su mi se na leđima.'
-
Kardiovaskularne bolesti, osim zdravstvenog, predstavljaju i općedruštveni prioritet
Izdvojeno
-
Djelomice sunčano uz više oblaka u prvom dijelu dana, osobito ujutro na jugu Jadrana gdje će još mjestimice padati kiša.
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Jeste za šah i pivo? Red izazova i red opuštanja uz pivo u pogonu pivovare? Poklonite sebi i svojima jedan 'Christmas chess challenge' i zaigrajte šah s bivšim prvakom Hrvatske!
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
Reci što misliš!