Zdravlje
Zašto i kako gubimo kosu?
Kod žena se otpadanje pojavljuje zajedno sa stresom, kod muškaraca zbog gena
Ono oko čega se brine baš svaka osoba na ovoj planeti je gubitak kose. Kosa, prema kojoj mnogi stječu dojam o osobi te je mnogima fetiš, može zbog raznoraznih uzroka otpasti ili se prorijediti. S obzirom da to nije nešto što želite, donosimo odgovor na pitanje što napraviti kada kosa počinje ispadati.
Čužić tvrdi kako su kod žena najčešći uzroci alopecije ili effluviuma (prorjeđivanja kose) anemija i stres, a otpadanju 'pomažu' spomenuti problemi sa štitnjačom, dok se otpadanje najčešće javlja tijekom menopauze. Muškarci najčešće ćelave u starijoj dobi, ali se i kod njih alopecija javlja zbog hormonskih poremećaja. Kod muškaraca se ne smije zaboraviti faktor genetike, a ćelavost se najčešće nasljeđuje s majčine strane.
Kako bismo otkrili koji su uopće razlozi zbog kojih dolazi do ispadanja kose, kontaktirali smo specijalizianta dermatologije, Domagoja Ćužića, koji nam je objasnio kako je razlog otpadanja kose nepoznanica i liječnicima, no neki od razloga ipak su poznati i, moramo priznati, zanimljivi.
- Kada pacijent koji pati od alopecije (gubitka kose) dođe na pregled, te najprije utvrđujemo uzroke ispadanja kose. Najčešći uzroci su uglavnom bolesti, među kojima se najčešće ističu bolesti štitnjače te drugi hormonalni poremećaji.
Uzroka ima različitih, od ispadanja zuba, do streptokoka pa i najgore varijante bolesti - karcinoma. Ukoliko je problem nastao zbog primjerice, hormona, tada pacijenta šaljemo na pregled kod endokrinologa - objašnjava Ćužić.
No, Čužić tvrdi kako su kod žena najčešći uzroci alopecije ili effluviuma (prorjeđivanja kose) anemija i stres, a otpadanju 'pomažu' spomenuti problemi sa štitnjačom, dok se otpadanje najčešće javlja tijekom menopauze.
Muškarci najčešće ćelave u starijoj dobi, ali se i kod njih alopecija javlja zbog hormonskih poremećaja. Kod muškaraca se ne smije zaboraviti faktor genetike.
Ćužić ističe kako ispadanju kose, u većini slučajeva upravo vlasi s tjemena, kumuju geni koje muškarac nasljeđuje od majke, ali i oca. Ukoliko u obitelji ima više slučajeva ćelavosti, uzrok alopecije najvjerojatnije je genetika.
Ponekad uzrok ispadanja kose mogu biti gljivice, koje se osim na vlasištu javljaju i na drugim dijelovima najvećeg organa, kože.
Gljivice se uspješno liječe antimikoticima, dok se žarišta gubljenja kose mogu tretirati kortikosteroidima.
U slučaju da se površinski tretman kortikosteroidima ne pokaže uspješnim, tada se isti počinju aplicirati intralezionalno (potkožno).
- Prorijeđenost kose također se tretira kortikosteroidima, kasnije losionima koje liječnik prepiše. Najčešće se u svrhu sprječavanja dodatnog ispadanja kose koristi 5-postotni Minoxidil, jedini medicinski losion. Minoxidil se utljava u tjeme, no ljeti se preporuča korištenje istog samo u večernjim satima - obrazlaže Ćužić.
Presađivanje kose može donijeti i neugodne posljedice
No, divno je znati da bojanje kose ipak ne utječe u tolikoj mjeri na ispadanje kose, a do oštećenja iste dolazi pretjeranim korištenjem hidrogena i blajha.
Ispadanje kose problem je s kojim se često susreću i mlade majke, posebice nakon tri do četiri mjeseca nakon poroda. Kosa može otpadati zbog kemoterapija i uzimanja nekih od lijekova.
Važno je znati kako će vam dermatolog uz lijekove, pripisati i uzimanje biotina, oligoelemenata i ostalih vitamina.
Ukoliko se pak odlučite na presađivanje kose, morat ćete posjetiti estetskog kirurga koji će vrlo vjerojatno koristiti metodu transplantacije na rupice.
Ovaj se postupak radi na način da se kosa, zajedno s pripadajućim dijelom kože, ukloni s potiljka i premjesti na dio glave koji je pogođen ispadanjem kose.
Presađivanje kose radi se tijekom pomicanja ruba kose na čelo kod djelomične ćelavosti, te one naslijeđene. Međutim, ista se ne savjetuje pri gubitku cijele kose, ali i određenih stanja bolesti.
No, uz presađivanje kose mogu se pojaviti i infekcije, podljevi i reakcije na anestetik, te odbacivanje presadaka. U svakom slučaju, odlučite li se za ovu varijantu, bitno je znati odabrati kvalitetnog estetičara s iskustvom u transplantiranju kose.
Vezane vijesti
-
-
Vjerovali ili ne, u kuhinji vam je na raspolaganju cijeli niz jeftinih pomagala za kosu'
-
-
Važno je kosu opskrbiti vitaminima i mineralima i “iznutra”, a od osobite koristi je biotin, koji se nalazi u mrkvi, cvjetači, bananama, piletini, jajima
Izdvojeno
-
Djelomice sunčano uz više oblaka u prvom dijelu dana, osobito ujutro na jugu Jadrana gdje će još mjestimice padati kiša.
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Jeste za šah i pivo? Red izazova i red opuštanja uz pivo u pogonu pivovare? Poklonite sebi i svojima jedan 'Christmas chess challenge' i zaigrajte šah s bivšim prvakom Hrvatske!
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
Reci što misliš!