Lifestyle

Dijeta

Atkinsova dijeta

Atkinsova dijeta

Atkinsova dijeta jedna je od najraširenijih i najpoznatijih dijeta. Ova dijeta obećaje, ne samo da ćete smršavjeti bez gladovanja, već će vam se i poboljšati zdravsteno stanje.  Dijeta se temelji na vrlo malom unosu ugljikohidrata, ali zato proteina i masnoća smijete unositi koliko god želite.

Dr. Robert Atkins prije tridesetak je godina napisao knjigu "The New Diet Revolution" u kojoj je opisao ovu dijetu. Prema Atkinsovoj dijeti, treba se hraniti na način kako je tijelo stvoreno. To znači da uzimate nemasne proteine i povrće, te „dobre" ugljikohidrate - voće bogato vlaknima i orašaste plodove. Kad jedete previše ugljikohidrata, vaše tijelo neke od njih sagorijeva, a višak pohranjuje kao masno tkivo. Uz manji unos ugljikohidrata, osobito bijelog brašna i šećera, vaše tijelo počinje sagorijevati masnoće umjesto ugljikohidrata, te postižete idealnu tjelesnu težinu. Pridržavate li se ovakvog načina prehrane nećete se udebljati, osjećat ćete se zdravo i puno energije.

Atkinsova se dijeta temelji na procesu ketoze. Glavni izvor tjelesne energije su ugljikohidrati. Uz manje ugljikohidrata u tijelu, ono traži druge izvore energije, a to su pohranjene masnoće. Smanjeni unos ugljikohidrata prisiljava tijelo na sagorijevanje masnoća. Pored toga, ugljikohidrati stimuliraju stvaranje inzulina, koji pretvara višak ugljikohidrata u masno tkivo. Stoga se uz manje ugljikohidrata stvara manje inzulina i manje novog masnog tkiva.

U ovoj dijeti unos proteina nije ograničen, tako da bez ograničenja možete jesti sve vrste mesa, ribe i jaja. Sir, povrće, masline, ulja i masti jedu se u ograničenim količinama. Od namirnica se preporučuje:
Povrće: kelj, paprika, brokula, špinat, artičoke, prokulica, šparoge, patlidžan, kupus, cvjetača, mahune, tikvice, luk, gljive,....
Voće: jabuke, trešnje, višnje, grejp, borovnice, kupine, kivi, brusnica, maline, jagode, naranče...
Orašasti plodovi i sjemenke: bademi, orasi, sezam, sjemenke suncokreta...
Masnoće: kokos, avokado, ekstra djevičansko maslinovo ulje ...
Zabranjena su alkoholna pića, šećer, žitarice, krumpir, proizvodi od brašna, riža, soja, slatkiši...

Atkinsova dijeta ima 4 faze u kojima se kontrolira unos ugljikohidrata.

 

1. faza
Prva restriktivna faza traje minimalno dva tjedna, a za to vrijeme smijete unositi maksimalno 20 grama ugljikohidrata (ne smije se jesti povrće koje sadrži škrob, voće, žitarice ni kruh).

2. faza
U sljedećoj fazi dijete u jelovnik dodajete više vlaknastog povrća, tako da postignete kritičnu razinu ugljikohidrata potrebnu za mršavljenje. Unos ugljikohidrata se postepeno povećava iz tjedna u tjedan. Dnevni unos ugljikohidrata ograničen je na 15 do 40 grama.

3. i 4. faza
Ovo su tzv. faze održavanja, u kojima se može povećati unos ugljikohidrata, no samo do kritične razine za održavanje težine, a to je maksimalnih 60 grama. Treba se izbjegavati svaka namirnica koja može dovesti do debljanja.

Obzirom da je dijeta prilično restriktivna, dr. Atkins preporuča uzimanje multivitaminsko mineralnih dodataka u prehrani. Uz dijetu preporuča se umjerena aktivnost, koja će učvrstiti mišiće. Već 20 minuta vježbanja, tri puta tjedno smanjit će rizik od obolijevanja od kardiovaskularnih bolesti, no stručnjaci preporučaju 30 minuta umjerene aktivnosti 5-6 puta tjedno.

Prednosti i nedostaci

Atkinsovoj dijeti se zamjera to što se radi o dijeti s visokim udjelom masnoća. Stručnjaci  preporučaju u prehrani maksimalni udio od 30% masnoća, dok s ovom dijetom lako možete unijeti i više od toga. Zbog smanjenog unosa ugljikohidrata, istraživanja su pokazala kako bi dugotrajnije provođenje dijete moglo utjecati na psihičko zdravlje, te izazvati mrzovolju, umor i bezvoljnost.

Iako neki smatraju ovu dijetu zahtjevnom, mnogima je uspjelo, ne samo smršavjeti, već i poboljšati zdravstveno stanje. Dr. Atkins sa svojim kolegama ovom vrstom prehrane tretira pretile osobe, osobe oboljele od dijabetesa tipa 2, osobe sa visokim kolesterolom i trigliceridimau krvi te osobe sa povišenim krvnim tlakom. Iako spada među najučinkovitije dijete, svakako se prije započinjanja što više informirajte te konzultirajte s liječnikom.


Reci što misliš!