Zdravlje
Otkrivene "vremenske" stanice koje nas drže budnima
Naime, dio mozga koji kontrolira naš tjelesni sat nalazi se iznad gornjeg dijela naših usta
Oni koji lete s jednog kraja svijeta na drugi pa mijenjaju vremenske zone ili pak radnici koji ostaju na poslu do kasno u noć vrlo dobro poznaju onaj osjećaj uspavanosti i umora.
Naše tijelo jednostavno ima „ugrađen" vremenski sustav koji nam omogućuje da imamo pojam o vremenu za spavanje, jelo, buđenje i obavljanje ostalih tjelesnih funkcija. Taj sustav je djelomično uvjetovan smjenom dana i noći, a poznat je i kao cirkadijski ritam koji se ponavlja svaka 24 sata.
No, uskoro bismo mogli izbjeći stanja neispavanosti nakon puta, rada ili učenja.
Naime, dio mozga koji kontrolira naš tjelesni sat nalazi se iznad gornjeg dijela naših usta.
Ali tek nedavni eksperimenti na miševima pokazali su da taj predio mozga ustvari ima dva sasvim različita dijela. Samo jedan dio kontrolira cirkadijski ritam.
Dr. Hugh Piggins sa Sveučilišta Manchester, kaže da bi to otkriće moglo pomoći u razvoju novih lijekova i sredstava za „popravljanje" dnevnog ritma i pridonijeti u oporavak nakon dugih letova i putovanja.
Lijek bi se stvorio na taj način da ciljano djeluje samo na dio mozga koji upravlja tjelesnim dnevnim ritmom. Obzirom da se taj dio nalazi duboko u mozgu, nje moguće raditi eksperimente na ljudima.
Stanice tog dijela mozga promatrane su sa genetičkog stajališta tako da se uspio izolirati poseban gen koji se naziva PER1. Taj gen se vjerojatno nalazi i u drugim dijelovima mozga, a to bi moglo potpuno promijeniti dosadašnja znanja o ovom organu.
Istraživanje bi moglo pridonijeti i borbi s bolestima i poremećajima na koje utječe cirkadijski ritam poput raka, Alzheimera i naglih promjena raspoloženja.
Cirkadijski ritam djeluje i na osjećaj gladi, probavu, proizvodnju urina, tjelesnu temperaturu te krvni tlak.
Ako je tjelesni sat „normalno podešen", ujutro ćete se osjećati gladnima, a navečer pospanima.
Nagla promjena vremenskih zona je zato nekim ljudima veliki problem.
Vezane vijesti
-
-
Kada nam se dogodi da smo zaboravili četku za rumenilo ili kosu, idealno ju je posuditi od prijateljice kao spas u zadnji čas, ali to može imati i negativne zdravstvene posljedice.
-
-
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Reci što misliš!