Zdravlje
Zašto nam samo jedan kolačić nikad nije dovoljan?
Naime, kad jedemo šećer, naše tijelo oslobađa inzulin koji mozgu govori da smo pojeli dovoljno
Svaki put obećate sami sebi da ćete pojesti samo jedan keks iz pakiranja? Ili samo jednu malu kockicu čokolade, samo malo sladoleda...? Ali rijetko kad ili nikad vam ne uspije? Ipak, izgleda da niste krivi samo vi jer stručnjaci kažu da svi ti slatkiši i grickalice sadrže nešto što nas tjera da jedemo dalje, a to je glukozno-fruktozni sirup.
Kako prenosi Daily Mail, stručnjaci su dokazali da hrana koju najviše volimo sadrži taj sirup koji naš mozak tjera da misli kako moramo jesti još.
Glukozno-fruktozni sirup temelji se na šećeru koji se nalazi u voću, a koji se koristi za dodavanje mase i vlažnosti hrani. Također je i vrlo čest sastojak u prerađenim grickalicama, žitaricama, jogurtu i gaziranim pićima.
Kako za Daily Mail kaže dr. Carel Le Roux, konzultantica metaboličke medicine na londonskom Imperial Collegeu, fruktoza često može pomiješati poruke o našoj sitosti koje idu u mozak.
Naime, kad jedemo šećer, naše tijelo oslobađa inzulin koji mozgu govori da smo pojeli dovoljno. ''Ali fruktoza ne aktivira toliko reakciju na inzulin koliko uobičajeni šećer, pa mozak ne dobiva poruku da ste siti'', objašnjava dr. Le Roux.
Više na Metro-portal.hr
Vezane vijesti
-
Neurolog i psihijatar klinike Cleveland iz Ohija dr. Alan T. Hirch primijetio je da osobe koje privremeno izgube osjete mirisa, što se uglavnom događa zbog lijekova, više jedu i više se debljaju.
-
Ako ste odlučili smršaviti, ne postavljajte si kao zadatak držati se neke od brojnih nerealnih dijeta
-
Ponekad smo gladni zbog umora, žeđi, straha i stresa
-
Vitamin C štiti od prehlade i gripe
Izdvojeno
-
Ako jedan član skupine miševa padne u nesvijest, drugi će prići i pokušati pomoći, često koristeći nevjerojatne trikove, otkrili su znanstvenici, promatrajući ponašanje koje podsjeća na ljudske mjere oživljavanja.
-
Biometeorološke prilike će u cijeloj zemlji biti razmjerno nepovoljne.
-
Prije nekoliko godina Ministarstvo mora pompozno je najavilo Nautički informacijski servis (nIS), dvojezičnu besplatnu aplikaciju za pametne telefone Ministarstva mora, prometa i infrastrukture (MMPI) namijenjenu zapovjednicima jahti, voditeljima brodica, ribarima, roniocima, kupačima i drugim osobama koji provode vrijeme uz obalu i na moru. Trebala je poslužiti i prijaviteljima devastacije pomorskog dobra, pa ju je i Morski HR predstavio javnosti u nadi da će građani preko nje lakše doći do bitnih informacija i rješenja mnogih problema na moru.
-
Mnoštvo je zdravstvenih i psiholoških studija koje su proučavale učinke razvoda na djecu i kako se posljedice ponekad osjećaju desetljećima kasnije, no djeca čiji su se roditelji rastali ponekad mogu biti tjelesno pogođena – i to ne samo dok su mala.
Reci što misliš!