Lifestyle

Dobro je znati

Sedam svakodnevnih stvari koje zagađuju okoliš

Sedam svakodnevnih stvari koje zagađuju okoliš

Časopis Live Science donosi listu sedam takvih tajnih zagađivača.

Kad se kaže zagađivanje, većina ljudi odmah pomisli na automobile, elektrane i brodove, ali malo tko zna da i svakodnevni predmeti, ali i alternativna goriva, česti materijali, pa čak i umjetna priroda, zagađuju okoliš. Časopis Live Science donosi listu sedam takvih tajnih zagađivača.

Mobiteli
Kao i svi drugi elektronski uređaji proizvedeni od rijetkih materijala, mobiteli dvaput zagađuju okoliš - tijekom proizvodnje i tijekom odbacivanja. Mnogi mobiteli sadrže rijedak mineral koltan. Većina tog minerala nalazi se u Demokratskoj Republici Kongo, gdje različite vojne frakcije koje se bore za njegovu kontrolu zastarjelim metodama vađenja minerala štete populaciji gorila. Kad se mobiteli bacaju, otrovne kemikalije korištene u mobitelima mogu biti štetne za zemlju ako se ne odbacuju na pravilan način.

Baterije
Slična je situacija s baterijama, čija se upotreba proširila diljem svijeta. Baterije sadrže cijelu seriju štetnih kemikalija, a kad ih se ne odbacuje pravilno, te kemikalije mogu zagaditi vodu i naškoditi ljudima i životinjama. Europska unija je provela cijelo jedno desetljeće donoseći direktivu o odlaganju baterija.

Beton
Prilikom proizvodnje jednog od najčešćih građevinskih materijala troši se puno CO2, što pojačava efekt staklenika. Osim toga, betonske zgrade u gradovima sprečavaju da kiša dođe do tla, a višak vode zadržava se u kanalizacijama, što može uzrokovati širenje fekalija i drugih zagađivača u rijeke i mora.

Biogoriva
Kad su se prvi put pojavila, znanstvenici su hvalili biogoriva, jer prijevozna sredstva koja ih koriste emitiraju puno manje stakleničkih plinova. Tada se pak nije razmišljalo o drugim učincima vezanim za samu proizvodnju. Da bi se proizvodila biogoriva, potrebno je puno usjeva, a to je dovelo do krčenja velikih šumskih površina, što je u kombinaciji s emisijama štetnih plinova iz gnojiva zapravo poništilo pozitivan učinak koji biogoriva imaju na emisiju plinova.

Javni parkovi
Iako se čini da zelene površine u gradovima pridonose očuvanju okoliša, parkovi su zapravo štetni za okoliš. Njihovo održavanje zahtijeva vodu, energiju i gnojiva. Studija javnih zelenih površina u Kaliforniji pokazala je da one mogu pridonijeti klimatskim promjenama, a umjetne zelene površine napravljene od starih guma mogu u zemlju ispuštati teške metale.

Internet
Za svaku pretragu na Googleu računala koriste električnu energiju koja mora negdje biti stvorena. Fizičari s Harvarda naveli su kako dvije pretrage na Googleu koriste jednaku količinu energije kao i zagrijavanje kotlića vode za čaj. Google je negirao te rezultate, ali nitko ne sumnja u to da internet troši jako puno energije, dok podaci govore o tome da je odgovoran za oko dva posto globalnih emisija CO2.

Ljubimci
Konačno, pokazalo se da ni kućni ljubimci nisu tako neutralni kad se radi o očuvanju okoliša. U knjizi "Vrijeme za pojesti psa? Stvarni vodič za održivi život" Robert Vale izračunao je da količina mesa potrebna za proizvodnju komercijalne hrane za hranjenje jednog psa srednje veličine godišnje jednako pridonosi emisiji stakleničkih plinova kao i prosječan automobil.


Reci što misliš!