Zanimljivosti
Muzejski model Titanica u Tennesseeju
Koliko je voda bila hladna u trenutku potonuća posjetitelji muzeje mogu isprobati ako gurnu ruke u tank s vodom čija je temperatura -2 stupnja
Titanic je ponovo na površini, ili je to barem njegova replika. Amerikanci su u Pigeon Forgeu u Tennesseeju sagradili zgradu u obliku slavnog potonulog broda i pretvorili je u muzej. Gradnja djelomične replike broda trajala je godinu dana i koštala 16 milijuna funti, a sada kada je gotov, taj je muzej najveći na svijetu. Sagrađen je u spomen na 2208 putnika i članova posade koji su poginuli 14. travnja 1912. godine. Iako nije jedinstven, jer u Bransonu u Missouriju već postoji jedna takva replika legendarnog broda, muzej privlači brojne posjetitelje koji žele doživjeti osjećaj putovanja i barem se u mislim vratiti u daleku prošlost.
"Ovaj muzej nije napravljen u holivudskom stilu. Namijenjen je onima koji žele doživjeti interaktivno iskustvo s elementima tragike iz priče o Titanicu", rekla je vlasnica nove muzejske atrakcije Mary Kellogg-Joslyn.
Posjetitelji u muzeju mogu razgledati točnu repliku velikh brodskih stuba koje je koštala 675 tisuća funti, ukupno se u muzeju nalazi 400 artefakata s pravog Titanika koji je potonuo nakon udara u santu leda u vodama hladnog Atlantika. Koliko je voda bila hladna u trenutku potonuća posjetitelji muzeje mogu isprobati ako gurnu ruke u tank s vodom čija je temperatura -2 stupnja. Prostor muzejskog modela Titianica također je podijeljen po razredima kao i original, po njemu šeta 75 zaposlenika obučenih u sjuarde i mornare koji spremno odgovaraju na sva pitanja posjetitelja.
U muzeju se nalazi i replika nesretne ledene sante zbog koje je Titanic potonuo. Ulaz se naplaćuje 13 funti, a oni koji uistinu žele nešto neuobičajeno, u muzeju-brodu mogu se čak i vjenčati. Na kapetanovom mostu pogled kroz prozor dočarava ledenu , bistru zvjezdanu noć kakva je bila i ona u kojoj je brod potonuo. Imena svih poginulih zapisana su uposebnom dijelu broda-muzeja koji je i napravljen kao uspomena na njih.
Fotogaleriju pogledajte ovdje
Vezane vijesti
-
-
Naravno, riječ je o pizzi. Jedu je svi i svugdje, na svim kontinentima i u svim zemljama svijeta. Iako je nastala na jugu Italije, točnije u Napulju koji se smatra domom pizze, u New Yorku nije ništa manje popularna.
-
Najpoznatije potonuće broda dogodilo se u noći s 14. na 15. travanj 1912. godine, naravno riječ je o Titanicu, o njemu su snimljeni filmovi, napisane knjige, članci, istraživanja, a mi vam donosimo deset stvari koje možda niste znali o tom slavnom brodu.
-
U kompleksu memorijalnog centra u Potočarima kod Srebrenice, posvećenom žrtvama genocida što su ga snage bosanskih Srba počinile u srpnju 1995. ubivši više od osam tisuća Bošnjaka, u četvrtak je otvoren novi muzej
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!