Zanimljivosti
Što Google zna o nama?
Znate li kako Google koristi vaše podatke, s kime ih dijeli, na koji način ih štiti i kada ih briše?
Borci za prava privatnosti na internetu uzbunu nisu digli bez razloga - ljudi su se olako odrekli svojih prava, a poduzeća iskorištavaju činjenicu da korisnici gotovo podrazumijevaju da ih se prati na svakom koraku, odnosno kliku.
U fokusu javnosti su prije svega Google i Facebook, stranice na kojima većina korisnika započinje i završava svoje dnevne aktivnosti na internetu. I dok se proteklih mjeseci na meti kritičara nalazi Mark Zuckerberg, o Googleu se sve manje priča iako niti jedan klik koji je vezan uz njegove usluge ne prolazi nezamijećeno.
Ako koristite tražilicu, Google točno zna što ste tražili i kakve preferencije imate te prema tome raspoređuje oglase koji najbolje odgovaraju svakom pojedinom korisniku. Ako surfate Chromeom, Google je upoznat sa svime što upisujete u adresnu traku, a ukoliko koristite Gmail, YouTube, Calendar, Books ili Picasu, Google o vama zna više od kolega s posla ili prijatelja iz škole.
internet sigurnostNaravno, svaki pojedini korisnik može samostalno odlučiti koje će usluge koristiti a koje ne, međutim problem je u velikoj ne-transparentnosti samog Googlea. Malo tko sa sigurnošću može reći koje podatke Google pohranjuje, kako ih koristi, s kime ih dijeli, na koji način ih štiti i nakon koliko dana/tjedana/godina se određene informacije brišu (IP adrese se navodno brišu nakon devet mjeseci, ali samo nekoliko posljednjih znamenki, a kolačići koje je Google instalirao na svakom računalu bit će obrisani tek 2038.).
Google se financira oglasima, a njihova učinkovitost raste ako su prilagođeni interesima korisnika. Google se stoga nalazi u svojevrsnom sukobu interesa jer s jedne strane želi prikupljati i s oglašivačima dijeliti podatke o korisnicima, dok s druge mora (ili bi trebao) štititi njihova prava na privatnost.
Najmanje podataka Google može prikupiti o osobama koje nemaju otvoren račun, tj. one koje nisu prijavljene. Iako se surfanjem ostavljaju tzv. kolačići i IP adrese, Google o takvim korisnicima zna znatno manje u usporedbi s onima koji surfaju pod punim imenom i prezimenom i čiji se podaci povezuju s korištenjem Gmaila i drugih usluga.
Više na Metro-portal.hr
Vezane vijesti
-
-
Profili su sada vrlo pregledni i pomalo podsjećaju na one Facebookove, samo s daleko manje informacija
-
Iako Google koristimo gotovo svaki dan, postoje zanimljive činjenice s kojima uglavnom nismo upoznati
-
Iako nam se čini da smo o Facebooku već sve pročitali i saznali, još uvijek postoje činjenice koje su nam manje poznate
Izdvojeno
-
Uoči obljetnice teškog ratnog razaranja Vukovara aktualizira se i tema transgeneracijske traume, procesa u kojem se vlastita nerazriješena, ratna trauma direktno ili indirektno prenosi na potomke izazivajući im anksioznost, depresiju i noćne more, iako je nisu izvorno doživjeli.
-
Sinoć je Polivalentna dvorana Providurove palače u Zadru ugostila dva iznimna benda domaće nezavisne glazbene scene - zagrebački Terminator i zadarski Nikola's Cage, u okviru posljednjeg ovogodišnjeg koncerta Urbofon Live programa.
-
Policijski službenici su vozače isključili iz prometa te su sukladno odredbama Zakona o sigurnosti prometa na cestama, prekršajno sankcionirani uz novčanu kaznu od 260 eura.
-
Zadarski bend Cyber Hate postoji od ljeta 2012. godine. Čine ga Marko Lovrić na vokalu, Kristijan Bajlo na gitari i vokalu, Josip Medić na gitari, Kristijan Šarić na bassu i Dean Cvjetanović na bubnjevima.
Reci što misliš!