Lifestyle

Dijeta

Montignacova revolucionarna teorija zdrave prehrane

Montignacova revolucionarna teorija zdrave prehrane

Mlijeko je otrov, a pomfrit najveće zlo koje se čovjeku moglo dogoditi

Ni slučajno ne idite ni na kakve dijete. To je zatvoreni krug i jednom kad u njega uđete, zauvijek ste izgubljeni, jednom prilikom poručio je Michel Montignac, zakleti borac protiv pretilosti, nutricionist, autor nekoliko knjiga o mršavljenju i zagovornik zdrave prehrane.

Kreator revolucionarne dijete preminuo je 22. kolovoza u srednjoistočnom gradiću Annemasseu u Francuskoj. Uzrok smrti ostao je nerazjašnjen. Čak ni Montignacova kći Sybille javnosti nije željela otkriti kako i zašto je njezin otac iznenada preminuo u 66. godini. Kako god bilo, njegovo će se ime zauvijek pamtiti kada je riječ o pravilnoj ishrani.

Način na koji je Michel Montignac došao do otkrića koji su uvelike utjecali i na razvoj nutricionizma vrlo je zanimljiv.

Budući da je potjecao iz obitelji u kojoj su gotovo svi bili pretili, pa i on sam, jednog je dana zaključio da je dovoljno dugo bio »članom« navedene skupine i posvetio se proučavanju načina prehrane i namirnica općenito.

Iako po zanimanju nije bio liječnik, već politolog koji je radio za farmaceutske kompanije u SAD-u, sve što je vidio još ga je više nagnalo da se detaljno posveti izučavanju zdrave prehrane.

Prema njegovoj teoriji, tajna mršavljenja krije se u pravilnom unosu ugljikohidrata i masnoća. Istu je teoriju iskušao i na sebi i za samo nekoliko mjeseci izgubio 15 kilograma. Takav »režim« za francuskoga je stručnjaka zapravo bio tipičan. Cijeloga života tvrdio je da je pravilan odabir namirnica, tradicionalan način pripreme jela i zajedničko blagovanje najbolja obrana od pretilosti i najčešćih bolesti naše civilizacije.

– Puno je opasnije ako u sebe unosite manje hrane, a više vježbate. Tako se samo još više debljate. Vježbanje nikada nikome nije pomoglo da smršavi – rekao je jednom prilikom Montignac koji se u slobodno vrijeme bavio jahanjem i trčanjem, no kako je sam isticao, nipošto radi gubitka tjelesne težine.

Drugim riječima, ljudi se ne debljaju zato što previše jedu, već zato što jedu pogrešnu hranu. Upravo zbog toga Montignac je i osmislio istoimenu dijetu.

Tradicionalne dijete francuski nutricionist nije smatrao osobito naprednim. Štoviše, pravilo unosa i potrošnje kalorija nazivao je najvećom prijevarom 20. stoljeća. Tvrdio je da je takav put najbolji put prema skupljanju masnoća. U prvi je plan stoga stavljao ugljikohidrate o kojima i dan danas kruže različita mišljenja.

Kao što postoje dobri i loši momci, tako, laički rečeno, postoje i dobri i loši ugljikohidrati.

U prvu skupinu spadaju patlidžan, tikvice, komorač, paprika, crna čokolada s više od 65 posto kakaa, divlja riža, raženi kruh, dok se u drugu ubrajaju pivo, bijeli krumpir, bijeli kruh, rafinirane žitne pahuljice, krupica, glukoza, bijela riža, kuhana mrkva i voćni jogurt.

Od svega navedenoga, Montignac se najviše protivio unosu krumpira – za »pommes frites« je često govorio kako je to nešto najgore što nam se moglo dogoditi, a sam krumpir nazivao je hranom za svinje. Mnogi o njegovim metodama nisu imali najbolje mišljenje, no on za to vjerojatno nije puno mario.

 – Tradicionalne dijete usporedive su s komunizmom koji je također zadesila propast – izjavio je 1993. za New York Times čovjek čije su se knjige do dana današnjeg prodale u milijunskoj nakladi. Širom Francuske otvorio je i trgovine dijetalnom hranom, toplice i restorane.

Michel Montignac prerano je i u tišini napustio ovaj svijet, no njegova teorija zdrave prehrane ostat će trajno upisana kao jedna od najpopularnijih svjetskih dijeta, piše Novi list.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.