Lifestyle

Oprezno s 'veseljem'

Koje su posljedice uživanja u alkoholu?

Koje su posljedice uživanja u alkoholu?

Prehrambena vrijednost alkohola? Odgovor: mnoštvo 'praznih' i bespotrebnih kalorija

O dvoličnoj naravi alkohola, svesrdnoj pomoći pri opuštanju i druženju te onoj mračnijoj ulozi u razaranju jetre, stanica mozga, automobila i pješaka, obitelji i brakova, ovdje neće biti govora.

Umjesto toga, osvrnut ćemo se na njegovu ulogu u prehrani te na nuspojave koje bi se mogle ticati rekreativnih, baš kao i profesionalnih sportaša. Nitko nije savršen, gotovo svima se barem povremeno zalomi, no pogledajmo što se u trenucima 'veselja' zbiva.

Nešto o prehrambenoj vrijednosti alkohola. Ruku na srce, ona je - nikakva, zahvaljujući mnoštvu praznih kalorija i siromaštvu glavnih nutrijenata, ugljikohidrata, proteina i masti. S oko sedam kalorija po gramu, alkohol sadrži otprilike dvostruko više njih od proteina i ugljikohidrata.

Osim suficita u kvantiteti, te su kalorije kvalitativno manjkave, usporavaju metabolizam i ubrzavaju proces skladištenja masnoće u tijelu.

Čaša crnog vina (1,5 dl) nakon ručka dodaje još otprilike 110 kalorija tvome obroku, malo pivo oko 153, a čašica od tri centilitra vodke ili viskija šezdesetak kalorija.

Paralele radi, trčanjem pet kilometara izgori se oko 300 kalorija. Dakle, taman da se razgrade tek dvije sportske pivice.

Testosteron je moćan katalizator anaboličkih procesa (izgradnje mišića), stvaranja energije i razgradnje masti. Svaka konzumacija alkoholnih pića u većoj ili manjoj mjeri snižava razinu testosterona.

Tako se usporava metabolizam, smanjujući sposobnost organizma da razgrađuje kalorije i u stanju mirovanja, a usporava se i izgradnja mišića koji su najveći potrošači energije, dakle kalorija.

Ne samo da su pod pivskim naočalama sve žene poželjnije, pa i one tuđe, nego su i ostali porivi snažniji, a racionalne kočnice labave. Motivacija dobiva snažan udarac jer sva briga o redovitom vježbanju i odgovarajućoj prehrani u trenucima veselja može se učiniti smiješnom.

Tko uopće, dok je u cugi, razmišlja o disciplini i ciljevima!

Podivljala želučana kiselina postaje ta koja diktira što ćemo ubaciti u želudac, a to nas dovodi do sljedeće nuspojave.

Pod utjecajem alkohola, apetit postaje snažniji, a veće količine hrane potrebne za utaživanje potencirane gladi sporije se razgrađuju. Nema bolje formule za tovljenje.

Kad se već nađeš u napasti, možeš piti manje kalorična pića poput vina i pjenušca, a svakako izbjegavati slatka žestoka pića i koktele.

Pored sebe drži zdravije grickalice, naprimjer kikiriki suho pržen u ljusci, kokice pečene bez ulja, čokoladu s većim udjelom kakaa ili krumpir iz pećnice umjesto pomfrita.

Čaše alkoholnih pića presijecaj vodom (radije nego žesticom) jer ćeš olakšati jetri probavljanje alkohola, napuniti želudac i tako umanjiti osjećaj gladi te posljednje, ne i najmanje važno, spriječiti dehidraciju i ublažiti mamurluk.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.