Lifestyle

Zdravlje muškog i ženskog tjemena

Patite od povećanog gubitka kose?

Patite od povećanog gubitka kose?

I kosa vam može "pokazivati"sliku vašeg trenutnog zdravlja

Svima pada kosa. Dok se tuširate, češljate i fenirate, gubite kosu, i to je normalno. U prosjeku svatko izgubi 50 do 100 vlasi na dan. To je samo normalni ciklus obnove kose, i odmah raste nova koja će je zamijeniti.

Ali, gubitak kose može biti i znak ozbiljnijeg zdravstvenog poremećaja koji zahtijeva pregled dermatologa i neke ozbiljnije tretmane. Pogledajte uzroke gubitka kose i kako ih riješiti.

Telogen effluvium - Ovaj se poremećaj zna pojaviti nakon trudnoće, većeg kirurškog zahvata, drastičnog gubitka težine, ekstremnog stresa.

Dolazi do velikog gubitka kose svaki dan, uglavnom dok šamponirate kosu, češljate se ili namještate kosu gelom. Može biti i posljedica nekih lijekova, kao što su primjerice antidepresivi, beta-blokatori i neki protuupalni lijekovi.

Gubitak kose obično se javlja šest tjedana do tri mjeseca nakon stresnog događaja. Na vrhuncu možete gubiti i šaku punu kose.

Ne postoji test koji bi dokazao je li riječ o ovom poremećaju ili ne. No, ukoliko je bilo stresnih epizoda, a kosa koja ispada ima formirani korijen, znači da je kosa prošla kompletan ciklus rasta koji se ubrzao zbog velikog stresa.

Što možete učiniti?

Ako je uzrok trudnoća ili operacija, treba samo malo pričekati dok se tijelo ne oporavi. Ako su uzrok lijekovi, porazgovarate s liječnikom o smanjivanju doze ili uzimanju drugog lijeka. Ukoliko je uzrok stres, učinite sve što možete kako biste smanjili tjeskobu.

Nasljedni faktor - Genetika je najčešći uzrok gubitka kose poznatog kao androgenetska alopecija. Gen ste mogli naslijediti i od majke i od oca. No, vjerojatno ćete imati problem ako je gen stigao s obje strane (posebno s majčine).

Ženama koje pate od ovog problema kosa se obično stanjuje polako na području iza šiški. Nužno je posjetiti dermatologa koji će pregledati način stanjivanja i gubitka kose. Biopsija tjemena ili krvni test koji će ukloniti sumnje na neke druge uzroke možda će biti potrebni.

Što možete učiniti?

Dva puta dnevno mogli biste nanositi minoxidil (Rogaine) na tjeme. Lijek djeluje i kod muškaraca i žena. No, žene trebaju razblaženu dozu kako bi izbjegle nuspojave. Ukoliko su trudne ili su dojilje, ne bi trebale upotrebljavati lijek.

Hipo/hipertiroidizam - Milijuni imaju probleme sa štitnjačom. Ukoliko tijelo proizvodi premalo ili previše hormona štitne žlijezde potrebnih za normalan rad metabolizma, srca i raspoloženja, bolujete od hipo/hipertiroidizma, ili štitnjače koja pretjerano slabo ili brzo radi. Mogući simptomi su i gubitak kose.

Što možete učiniti?

Potrebno je testirati rad štitnjače. Liječnik vam može propisati određene hormone kako bi se razina vratila na normalu. Povremeno testiranje pokazat će treba li smanjiti ili povećati doze.

Lupus - Kod ove autoimune bolesti imunološki sustav napada vlastito zdravo tkivo. Uz umor, glavobolje, nateknute zglobove, preosjetljivost na sunce, bol u prsima, anemiju i druge simptome koji se često brkaju s nekim drugim stanjima, može doći i do gubitka kose.

Što možete učiniti?

Ukoliko imate problem sa zglobovima ili druge simptome lupusa, trebate posjetiti reumatologa koji će pregledati zglobove i drugo tkivo tražeći znakove upale. Potreban je i test krvi kako bi se uočile razine antitijela. Dobit ćete potrebne lijekove. Muče li vas i kožni problemi, posjetite i dermatologa.

Nedostatak željeza (anemija) - Žene koje imaju obilnije menstrualno krvarenje ili ne jedu namirnice bogate željezom sklone su anemiji. Manjak željeza dovodi do manjka crvenih krvnih stanica koje transportiraju kisik do stanica.

Muči li vas ekstreman umor, slabost i blijed ten, imate i glavobolje, hladne ruke i noge, brzo se zadišete i gubite kosu, vjerojatno vas muči anemija.

Što možete učiniti?

Pregledajte krvnu sliku. Utvrdi li se manjak popravite jelovnik. Jedite više govedine, svinjetine, ribe, zelenog lisnatog povrća i grahorica. Preporuča se da uz ove namirnice jedete i one bogate vitaminom C, koji pospješuje apsorpciju željeza.

Sindrom policističnih jajnika - Problem se može javiti i početkom puberteta. Uzrokuje ga hormonalna neravnoteža, pri kojoj jajnici proizvode previše muških hormona. Zbog toga može doći i do neplodnosti.

Neki od simptoma su dlakavost lica, neredovne menstruacije te ciste na jajnicima. I dok gubite kosu na tjemenu, uočit ćete da raste tamo gdje ne bi trebala.

Što učiniti?

Zatražite testiranje razine testosterona i DHEAS (dehidroepiandrosterona). Ukoliko se utvrdi najčešće se jednostavno rješava propisivanjem kontracepcijskih tableta koje sadrže hormone koji blokiraju testosterone. Liječnik će vam pojasniti što je u vašem slučaju najbolje učiniti.

Kožni problemi tjemena - Bolest tjemena može uzrokovati upale i probleme s rastom kose. Primjerice, to može biti slučaj kod seboreičnog dermatitisa, psorijaze i gljivičnih infekcija.

Što učiniti?

Pregled tjemena kod dermatologa otkrit će o kojem se konkretno problemu radi. Nakon što se utvrdi točan uzrok, liječnik će preporučiti lijekove ili određenu terapiju.

Previše sredstava za uljepšavanje - Previše šampona, gela, boja, vrućine i kemikalija može uzrokovati pucanje i gubitak kose. A najčešće je slučaj kombinacija ovakvih štetnih tretmana.

Kosa koja opada nema jasan korijen. To bi trebao biti jasan znak da nije riječ o normalnom opadanju. Ukoliko vam dermatolog potvrdi sumnje, suzdržite se od agresivnih metoda uljepšavanja, prenosi net.hr .


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.