Lifestyle

Prehlada

Mitovi i istine vezani za prehladu

Mitovi i istine vezani za prehladu

Između ostalog, saznajte je li prehlada zarazna - trebate li za to vrijeme ostati kod kuće?

Prema rezultatima jednog istraživanja, otprilike trećina života otpada na curenje iz nosa ili pak probleme s upalom grla. Dokazano je da do 75. godine života prebolimo čak 200-tinjak bolesti!

Iako prehlade, za razliku od gripe, rijetko imaju loše posljedice, znatno utječu na naše raspoloženje pa svaki dan tražimo ta 'čudotvorna sredstva' za izlječenje ili se trudimo unaprijed spriječiti nelagodnosti koje sa sobom donose hladna godišnja doba.

Hladna stopala i zimski uvjeti pogoduju napadima dosadnih virusa. Prokrvljenost sluznice nosa i ždrijela se smanuje pa obrambene stanice ne dospijevaju dovoljno brzo na mjesto prodora kako bi pobijedile klice. 

Dobra vijest je ta da viruse prehlade možemo pobijediti odlascima u saunu ili toplice, jer one jačaju imunitet i pomažu u smanjenju infekcija. 

Opasnost od zaraze možemo smanjiti ako na mjestima većih okupljališta ljudi, kao što su sredstva javnog prometa ili liječničke ambulante, dišemo kroz nos, jer dlačice sprečavaju prodor raznih 'nametljivaca'.

Najveća opasnost vreba s površina koje se često koriste, kao što su kvake, kopirni uređaji ili telefonske slušalice. Uzročnici tamo često preživljavaju i do nekoliko sati te dospijevaju u naše sluznice kada se diramo po nosu ili trljamo oči.

Zato je najvažnije prati ruke nekoliko puta dnevno. Posebni sapuni i losioni za pranje dodatno pomažu u sprečavanju prodora klica. 

Znanstvenici su dokazali da radost življenja, više samopouzdanja, stabilan krug prijatelja i posao koji vas ispunjava dokazano jačaju imunitet. Dakle, isplati se, osobito za hladnih zimskih mjeseci, investirati u osobno zadovoljstvo.

I za kraj, je li prehlada zarazna - trebate li za to vrijeme radije ostati kod kuće?

Dr. Postl odgovara: 'Osoba koja ima prehladu zarazna je cijelo vrijeme trajanja simptoma. Čak i kada su simptomi već smanjeni, ljudima iz svoje okoline možete priuštiti hunjavicu. Trebali biste ostati u krevetu nekoliko dana u slučaju infekcije s temperaturom (iznad 37°C).

Za to vrijeme provjereni proizvodi olakšavaju ozdravljenje, a to su kapi za nos, inhalatori na bazi morske soli uz obilan unos tekućine. Ako hunjavica prijeđe u tvrdokoran kašalj, svakako potražite savjet liječnika. 


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.