Put putujem...
Pismo sa Šri Lanke
Nakon mnogoljudne, gužvaste i prašnjave Indije evo nas i na Šri Lanci, otoku čaja i cimeta, punog vlage i zelenila. Marko Polo opisao ju je kao najljepši otok na svijetu kojem gravitiraju indijski, arapski i europski trgovci te pustolovi privučeni rijetkim začinima, dragim kamenjem i veličanstvenim slonovima, a neki zemljopisni znalci njezin oblik povezuju sa suzom koja pada s vrha Indijskog poluotoka ili biserom.
Nedjelja je pa nema prometne gužve kao u Indiji, ali i tu su "tuk-tuk", mala moto-taksi vozila, koji nisu samo turistička atrakcija već pomažu bržem protoku prometa. Dobro bi došli i nama u Hrvatskoj, da se smanje velike prometne gužve, zimi u Zagrebu i Rijeci kroz radni tjedan, a posebice ljeti, u vrijeme turističke sezone, od Opatije do Dubrovnika kada se traži i više od pola sata na parkirno mjesto jer se i turisti i domaći "sliju" u stare jezgre grada.
No, budući da samo u Bombaju (Mumbai) u Indiji živi oko 20 milijuna stanovnika koliko ih živi na cijeloj Šri Lanci, a u Colombu oko milijun, razumljivo je zašto su manje prometne gužve.
Bez obzira na dugogodišnji građanski rat koji se vodio više od dvadeset godina između Singaleza i Tamila, većinskog stanovništva, točnije od 1983. do 2009.godine, danas je Šri Lanka, starim imenom Cejlon, neovisna demokratska republika i ne vide se tragovi ratovanja pa je i poželjna svjetska turistička destinacija.
Aerodromom glavnoga grada Colomba, svakodnevno prolazi stotine turista iz cijelog svijeta koji se žele odmoriti na obali dugih pješčanih plaža, kupati ili uživati u bujnoj vegetaciji, posjetiti plantaže čajeva na visokim nadmorskim visinama (1800 m) ili posjetiti rezervat slonova Pinnawalu gdje je sirotište za slonove.
To sirotište osnovala je vlada za brigu o malim slonićima koji se izgube ili su napušteni u divljini. Ovdje se svakodnevno može vidjeti kako se slonići hrane mlijekom na bočice i kako se kupaju u obližnjoj rijeci. O malim slonovima brinu se stariji slonovi, pa je zanimljivo i dirljivo vidjeti njihovu obiteljsku povezanost.
Mnogi Europljani, kao primjerice Šveđani, Nijemci, Nizozemci i Englezi, ovdje i kupuju kuće, gdje uz redovni godišnji dolazak na odmor, u mirovini dolaze živjeti zbog ugodne klime i bujne vegetacije.Također dolazi izuzetno puno vjernika, budista, hinduista, a i katolika. U Šri Lanci živi više od 1,5 mil. katolika i u mnogim mjestima se nalaze katolička svetišta. Tako je, primjerice, u Kandyu, najpoznatijem svjetskom budističkom središtu, poznata katolička katedrala Sv. Antuna Padovanskog, gdje je grob jedinog blaženika iz Šri Lanke i njihovog velikog apostola Josepha Vaza iz reda Oratorijanaca, inače Indijca po nacionalnosti.
FOTOGALERIJA Kandy je pod zaštitom UNESCO-a i poznat je po ružičastom Hramu zuba u kojem se, navodno, čuva najsvetija relikvija - Budin gornji lijevi očnjak. Svake godine u kolovozu u Kandiju se održava Esala Perahera festival, kada se Budin zub na slonu pronosi kroz grad u velikoj procesiji što privlači brojne hodočasnike.
U mjestu Tewata, u blizini Colomba, je i najveće katoličko Nacionalno marijansko svetište koje Singalezi nazivaju "Our Lady of Lanka", a grad Negombu,udaljenom oko 70-ak km od Colomba, " Mali Rim" zbog puno katoličkih crkava na jednom mjestu što je ostavština iz portugalskog kolonijalnog razdoblja.
Vrlo je zanimljivo kada ste u katoličkim crkvama na tom području da su oni, kao i katolici na jugu Indije, zadržali ipak neke islamske obredne običaje pa tako ne možete u cipelama doći moliti ispred oltara ili u kapelici gdje je Sveto tijelo, već kao u islamskoj džamiji morate skinuti cipele iz poštovanja i ljubavi prema Bogu.
Također jako ukrašavaju cijele crkve cvijećem, ne samo oltare kao u Europi, a najveća zanimljivost je da obredima u katoličkim crkvama prisustvuje dosta hindusa, neki od njih čak i prelaze na katoličku vjeru.
Na Šri Lanci je uz turizam, poljoprivreda najvažnija grana privrede. Čak više od 50% ha zemlje se nalazi pod plantažama čaja, cimeta i rižinih polja te je ta zemlja najveći izvoznik čaja u svijetu i kao takva razvija svoju marku(brand) cejlonskog čaja.
Iako većinu od nas riječ čaj prvo asocira na Engleze i njihovu dugogodišnju tradiciju ispijanja "engleskog čaja", istina je da su Englezi naviku ispijanja čaja preuzeli, odnosno, usvojili od Indijaca sa Šri Lanke.
Naime, priča kaže da je u 16. stoljeću kada je Šri Lanka bila dio Indije i portugalska kolonija, princeza Anna, bogata portugalska nasljednica plantaža čaja u Indiji i Šri Lanci, udavši se za prijestolonasljednika Engleske, uvela u jelovnik na engleskom dvoru običaj ispijanja indijskog odnosno cejlonskog crnog čaja.
Budući da joj se nije svidjelo koliko Englezi piju vino, kako bi smanjila omamljenost i uspavanost što je po njoj vladala na Dvoru, uvela je u obvezu dvorjana konzumiranje čaja u popodnevnim satima.
Naravno da je tadašnjim Englezima u to vrijeme ta novina predstavljala pravu "šok terapiju" razbuđivanja nakon vinskih "seansi", koje su kao stari Rimljani provodili, pa su koncentraciju intenzivnog crnog cejlonskog čaja smanjili dodavši mu mlijeka i tako je nastao poznati " English tea". Taj običaj, kao što znamo, opstao je do danas i predstavlja jednu od najpoznatijih engleskih marki, odnosno brand.
A kad smo već kod marki, dozvolite mi malu digresiju...
Stanovnici Šri Lanke vole turiste i zanima ih otkuda sve dolaze pa kada na njihovo pitanje odgovorite da ste iz Hrvatske, oni oduševljeno uzvraćaju o,o,o" Croatia-Šuker, Boban!!" Savjet dečkima u HNS-u: manje se "gložite" oko podjele moći i " vremena", a više radite na stvaranju marke hrvatskog nogometa, ne samo pojedinaca, koji su uostalom to postali igrajući ga u europskim klubovima, a ne u "Lijepoj našoj".
Nama predstavnicama ženskog roda iz Europe bilo je privlačno kupovati svilu po vrlo pristupačnoj cijeni, jeftinija je nego u Indiji, a najzanimljivije je što njihove žene, kao ni u Indiji, uopće ne nose cipele ili sandale na visoke pete, pa ih ni nema u ponudi dućana s cipelama!
Cure, ako se ikada pojavite na nekom od aerodroma Šri Lanke u cipelama ili sandalama s izraženom petom, pa taman to bile i "platforme", vjerujte da će iste izazvati veću pozornost i čuđenje kod carinskih službenica od vaše putovnice ili nekog drugog dijela vaše garderobe! Očito da nisu gledale seriju "Sex i grad" pa ne razumiju žensku filozofiju nošenja cipela s visokom petom, koju je Carrie razvila do savršenstva, uostalom, isto kao i oni u ispijanju čaja.
Do nekog sljedećeg putovanja,
Lijepi pozdrav,
Vezane vijesti
-
U petak, 13. prosinca, na dan Sv. Luce, u Koncertnoj dvorani braće Berse s početkom u 19 sati, adventsko pripovijedanje - "Ferali u noći- priče koje nose svjetlo".
-
Projekcija će se održati u Kino Zoni u Polivalentnoj dvorani Providurove palače u petak 13. prosinca s početkom od 20h.
-
S utorka na srijedu, 10./11. prosinca u Sv. Filip i Jakovu nepoznati počinitelj je provalio u građevinski kontejner odakle je otuđio više komada raznog električnog i drugog alata, u vlasništvu dva trgovačka društva. Ukupna materijalna šteta je nekoliko tisuća eura.
-
Pročelnik Službe za kirurgiju Opće bolnice Zadar, izv.prof.dr.sc.Ivan Bačić, dr.med., boravio je proteklog tjedna u Rijeci. Ondje je, zajedno s torakalnim kirurzima iz KBC-a Rijeka, izvodio operacije u prsnom košu minimalno invazivnom tehnikom.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.