Štetna ili ne
Štetnost klima uređaja
Iako klime ispuštaju štetne freone u atmosferu, prevelika izloženost može dovesti do gušenja
U ovo ljetno vrijeme kada je klima uređaj gotovo potreba svakog kućanstva, postavlja se pitanje koliko su zapravo opasni freoni koje oni ispuštaju u atmosferu, piše she.hr
Naime, freon je nezapaljiv plin bez boje, mirisa i okusa, koji nije otrovan. Spada u skupinu tekućih kemikalija, a koristi se u klima uređajima i hladnjacima. Najpoznatiji freoni su R-12 i R-22, koji su bili najvažniji u proizvodnji rashladnih uređaja. Freoni su netopljivi u vodi, a prodiru visoko u stratosferu jer su inertni u kemijskim reakcijama.
Koliko su zapravo štetni je poprilično kontroverzno pitanje. Naime,
pokazalo se da neprekidna izloženost može biti rizična, a u velikim
količinama može dovesti do gušenja.
Potrebno alternativno rješenje
Hladnjaci koji su postojali do tridesetih godina
dvadesetog stoljeća, kao rashladno sredstvo, koristili su otrovne
plinove: amonijak (NH3), metilni klorid (CH3Cl) i sumporov dioksid
(SO2). Nakon brojnih kobnih nezgoda uzrokovanih curenjem metilnog
klorida iz hladnjaka, ljudi su ih se počeli rješavati.
Unatoč brizi oko tvari u klima uređajima, činjenica je da nije smrtonosan za ljude osim ako pluća nisu potopljena s njim. Međutim ono što se može tvrditi s velikom sigurnošću jest da je freon loš za okoliš i ozonski omotač, budući da je lakši od zraka i da se puno brže penje u atmosferu, gdje onda reagira.
Mjerenjima je ustanovljena činjenica da jedna molekula freona u atmosferi ostaje 50 do 100 godina što dovodi do zaključka da će posljedice biti vidljive još dugo. Jedino dugoročno rješenje problema jest maknuti freon iz upotrebe te naći alternativno rješenje.
Vezane vijesti
-
Pandemija koronavirusa posebno je negativno utjecala na mlade zbog čega će sljedeća godina biti posvećena problemima s kojima se suočavaju, od uskraćivanja obrazovanja do porasta problema s mentalnim zdravljem, upozorili su europarlamentarci u raspravi o proglašenju 2022. Europskom godinom mladih.
-
U Hrvatskoj, kao i u Europi i svijetu, moždani udar je drugi uzrok smrti, a od te je bolesti lani kod nas umrlo 4950 osoba, odnosno 8,7 posto svih ukupno umrlih, objavio je Hrvatski zavod za javno zdravstvo u povodu Svjetskog dana moždanog udara, 29. listopada.
-
Ministar zdravstva Vili Beroš upozorio je u srijedu kako je danas 611. dan krize, Hrvatska u njemu bilježi 4.571 novi slučaj zaraze što je drugi najveći broj novozaraženih od početka epidemije, a poručio je i kako je ključ krize u rukama građana.
-
Zbog neoznačenog alergena badema Državni inspektorat RH izvijestio je u utorak kako s tržišta opozivaju 'kobasice' Bio Viana "Real Jumbos 275g".
Izdvojeno
-
Kao najznačajnija regionalna zvijezda, Severina nije poznata samo po svojim pjesmama, nego i po tome da se ne boji reći što misli.
-
Hrvatski skijaš Samuel Kolega osvojio je šestu poziciju na slalomu Svjetskog kupa u francuskom Val D'Isereu, čime je izjednačio svoj najbolji doseg karijere.
-
U HNK Zadar u ponedjeljak, 16. prosinca stiže urnebesna crna komedija i kazališni krimić kazališta Planet Art u režiji Marka Torjanca. U glavnim ulogama su Anja Šovagović - Despot i Nataša Janjić Medančić.
-
Večeras, u nedjelju, 15. prosinca s početkom u 18 sati predstava “Bolna djeca u cvijeću” u režiji Vinka Radovčića prikazat će se u HNK Zagreb.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.