Prirodni lijek
Emocionalno ste uznemireni? Pomoć na dohvat ruke
Tijekom REM faze dolazi do naglog pada norepinefrina, kemijskog spoja u mozgu koji se povezuje sa stresom
Ni tablete za smirenje vam neće tako dobro pomoći u ublažavanju blaže emocionalne traume, koliko to mogu sati dubokog noćnog sna tijekom kojeg sanjate. Ako ste pod stresom, ne zakidajte se od ovog prirodnog lijeka, piše magazin.net.hr
Tim znanstvenika sa Sveučilišta California, testirao je grupu od 35 volontera prikazujući im prvo emocionalne snimke, da bi im nekoliko sati kasnije skenirali mozak na MRI skeneru. Oni koji su se u međuvremenu dobro naspavali imali su manju aktivnost u području mozga povezanog s emocijama. Umjesto toga, aktivniji im je bio dio mozga povezan s racionalnim razmišljanjem.
Međutim, oni volonteri koji nakon emocionalne projekcije nisu mogli na spavanje, na naknadnom su gledanju istih snimaka imali daleko veće emocionalne reakcije. Znanstvenici vjeruju da su kemijske promjene u mozgu koje se odvijaju tijekom REM faze sna uzrok različitih reakcija među ispitanicima.
Dr. Matthew Walker, voditelj studije, kaže: 'Znamo da tijekom REM faze dolazi do naglog pada norepinefrina, kemijskog spoja u mozgu koji se povezuje sa stresom. Procesuirajući uznemirujući doživljaj u neurokemijski sigurnom okruženju s niskom razinom norepinefrina tijekom REM faze sna, sljedeći se dan budimo, a doživljaji su ublaženi i izgubili su svoju emocionalnu snagu. Osjećamo se snažniji.'
Postoje dokazi da 20 posto sna tijekom kojeg sanjamo, a nazivamo ga REM faza sna, igra ulogu u procesuiranju sjećanja. Znanstvenici se nadaju da bi bolje razumijevanja ovog procesa moglo pomoći oboljelima od PTSP-a. Ipak, jake traume se snom ne mogu tako lako zaliječiti. Klinički psiholog, dr. Roderick Orner kaže da iako san igra ključnu ulogu u procesuiranju traumatskih sjećanja, vjerojatno postoji niz faktora koji utječu na pacijente s PTSP-om. On kaže: 'U slučaju teže traume, može biti preteško procesuirati doživljaj tijekom sna.'
magazin.net.hr/eZd
Vezane vijesti
-
Ne treba zaboraviti na osnovna pravila ponašanja i naučiti druge metode za borbu sa stresom i emocijama
-
Tvoje tijelo ti štucanjem možda govori da jedeš ili piješ previše ili prebrzo
-
Pored toga što se zna, neki podaci o spavanju i dalje su misterij. Stručnjaci za Daily Mail objašnjavaju zašto oči nekontrolirano trepere od umora, zašto se neki snovi pamte, a drugi ne, zašto se tijelo trese u duboku snu i mnoge druge nepoznanice.
-
Ako smo stalno negativni i sve vidimo pesimistično, nastaju problemi. Tijelo je pod stalnim stresom i iscrpljuje se, što može dovesti do raznih bolesti, pa i depresije
Izdvojeno
-
LUKORAN - Uginula lešina dupina već dva tjedna stoji na škrapama kod mjesta Lukoran na otoku Ugljanu. Čitateljica javlja da nitko od odgovornih do sad nije reagirao.
-
Blagdan je svete Lucije, zaštitnice dobrog vida i omiljene svetice najmlađih. Još od davnina na ovaj dan djecu bi u čarapama ili ispod jastuka dočekalo suho voće ili slatkiši.
-
Posljednje statistike razvoda opovrgavaju predrasude da su najstabilniji brakovi supružnika koji su proslavili srebrnu svadbu. Razlozi za tzv. "sijedi razvod" su brojni, stručnjaci navode najčešće sindrom praznog gnijezda.
-
Policijski službenici Postaje pomorske i aerodromske policije Zadar proveli su kriminalističko istraživanje nad 26-godišnjakom zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela Neovlaštena proizvodnja i promet drogama.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.