Lifestyle

Preporuka za savršeni odmor u prirodi

Kada vrijeme stane, a misli obuzme šapat slapova

Kada vrijeme stane, a misli obuzme šapat slapova

8. travnja 1949. Plitvička jezera službeno su proglašena prvim hrvatskim nacionalnim parkom

Iako se većina ljudi odlučuje za izlet na Plitvička jezera ljeti, mi smo se uvjerili kako su ona savršena destinacija i zimi. Protekli vikend podario nam je predivno, sunčano vrijeme, kao stvoreno za boravak u prirodi, na svježem zraku, a istovremeno smo imali priliku biti okruženi čarobnom ljepotom jednim od najljepših jezera svijeta.

Bez obzira koji je razlog vaše posjete, znatiželja, romantika ili pak usputni/planirani odmor u prirodi, posjet Plitvičkim jezerima zasigurno će vam ostati u sjećanju kao nezaboravno iskustvo. Još k tome, posjetu Plitvicama ne preporučuju samo izletnici (laici); one se nalaze u programima skoro svake turističke agencije (od onih u Hrvatskoj pa sve do onih dalekog Japana), monografijama, putopisima,  pa i u preporukama same ''institucije" za intelektualna i etička pitanja na području obrazovanja, znanosti i kulture, UNESCO-a pod čijom su i zaštitom.Ovaj jedinstveni prirodni fenomen prepoznali su (i prepoznaju) mnogi diljem svijeta, a podatak koji to i dokazuje je više od 900 tisuća posjeta Plitvičkim jezerima svake godine.

Svako godišnje doba donosi svoje prednosti i mane, posebnosti i specifičnosti. Tako je i u ovom slučaju. Zimi vas na Plitvicama očekuje istinska idila koju ljeti nećete imati priliku doživjeti: nema gužve i čekanja, a opet ima posjetitelja te će, za razliku od ljeta, međusobni pozdravi prekinuti tišinu. Zatim, sa svake strane vas ''pozdravlja" ljepota i žubor slapova te potoka zaustavljenih u vremenu i prostoru, okovanih ledom, iz svakog se kutka svjetlucaju ledene sige.

Ovaj vikend nažalost nije bilo snijega. Snijeg nudi istinski zimski ugođaj-  kada vas Plitvice dočekaju prekrivene snježnim pokrivačem, zaleđenih slapova, jezera, kapljica kristalno čiste vode i jezerske flore. Tada će vas zasigurno razveseliti i Mukinje, malo skijalište i sanjkalište u sklopu nacionalnog parka, poznato kao idealno mjesto za vikend i bijeg iz urbanih, užurbanih sredina.

No, postoji nekoliko ''sitnih" mana koje vas mogu zateći zimi, kao što su nas, a na koje je dobro biti pripremljen.

Zbog zimskih uvjeta, brod kojim se obilaze Gornja jezera nije bio u funkciji, stoga smo mogli razgledati samo Donja jezera. (Gornja jezera će morati sačekati toplija vremena, ali to je opet razlog više za novi posjet).

No, bez obzira na brod, lagana šetnja, fotografiranje, piknik, dovoljni su da vaš izlet na Donja jezera vremenski ''okupiraju" i na 4 do 5 sati, sasvim dovoljno da se nauživate ljepote, ali i pošteno umorite.

Također, jedan od podataka koji valja uzeti u obzir je taj da je većina restorana i buffeta zimi zatvorena, stoga vam je najbolje pripremiti vlastitu hranu i napitke kako ne biste ostali gladni i žedni (a i proći ćete puno jeftinije).

Kratka povijest NP Plitvička jezera

Najistaknutiji i najposjećeniji među osam nacionalnih parkova u Hrvatskoj, NP Plitvička jezera, je prirodno-kulturna vrijednost u Hrvatskoj među prvima u svijetu uvrštena u Popis svjetske baštine (UNESCO), još davne 1979. godine . Prvi kartografski zapisi Plitvičkih jezera potječu sa crteža iz 17.stoljeća, a tekstualno se spominju u zapisima iz druge polovice 18.stoljeća. Naziv Plitvice u literaturu prvi puta je unesen 1777. godine. Već devedesetih godina 19. stoljeća javljaju se prve organizirane inicijative za proglašenje Plitvičkih jezera zaštićenim područjem.

Tridesetih godina 20. stoljeća, akademik Ivo Pevalek prvi je put znanstveno obrazložio razloge za zaštitu Plitvičkih jezera. Proučavajući rast mahovina i algi, zaključio je da je postanak i rast sedre, koja sudjeluje u izgradnji geomorfoloških oblika Plitvičkih jezera, najvažniji i najosjetljiviji biogeni proces ujedno i ''suština" Plitvičkih jezera. Fenomeni Plitvičkih jezera rezultat su stoljetnih procesa i taloženja vapnenca, koji je obilno prisutan u vodama ovog krškog područja. Ove znanstvene spoznaje i nastojanja akademika Ive Paveleka dovela su i do povijesnog datuma 8. travnja 1949. kada su Plitvička jezera i službeno proglašena prvim hrvatskim nacionalnim parkom.

Posebnosti

Posebnost Plitvičkih jezera je činjenica da su jezera zapravo "spojena".

Zbog stalnih promjena nije moguće pojedinačno analizirati pojedina jezera. Vodene mase gornjeg i donjeg dijela sustava jezera kontinuirano mijenjaju jezera i okolni krajolik, a novi sedimenti i slapovi kontinuirano se oblikuju. U cjelini, kompleks jezera predstavlja vrlo osjetljiv i nestabilan ekosustav. Bitni čimbenici za nastanak plitvičkih prirodnih fenomena su: vremenske i temperaturne prilike, kvaliteta vode i drugi prirodni čimbenici. Voda je jako mineralizirana, super-zasićena kalcijevim i magnezijevim hidrogenkarbonatima.

Plitvička su jezera podijeljena na gornja i donja. Gornja su od Prošćanskog jezera do Kozjaka u blago položenim proširenjima dolomitne podloge, a Donja u vapnenačkom kanjonu, koji se dalje ispod Sastavaka nastavlja kao kanjonski tok rijeke Korane. Dužina Plitvičkih jezera (prema ing. M. Petriku iz 1952. godine) iznosi 8200 m. Ako se tome pridoda Liman draga na Prošćanskom, Sušanjska draga na Kozjaku te najudaljenija točka na jezeru Ciginovac, uzdužna linija vodene površine čitavih jezera iznosi 9050 m.

Veliki slap

Riječ je o najvišem slapu u Hrvatskoj čija visina iznosi 78 metara. Osim svojom visinom, ovaj slap se od ostalih plitvičkih slapova razlikuje i načinom postanka. Naime, dok ostale slapove tvore jezera, veliki slap je nastao obrušavanjem potoka Plitvica niz strmu vapnenačku liticu. Potok Plitvica izvire 3 kilometra zapadno od Velikog slapa u podnožju Prijeke Kose. Na kraju svog kratkog toka spaja se s Plitvičkim jezerima kod Sastavaka i zajedno s njima tvori rijeku Koranu. Veliki slap je veličanstven u razdoblju nakon jakih kiša te u proljeće kada se snijeg otapa.

Radno vrijeme parka:

 

Zimsko razdoblje 9 - 16 sati

Proljetno i jesensko

razdoblje 8 - 18 sati

Ljetno razdoblje 7 - 20 sati

 

Ured za rezervacije radi od ponedjeljka do petka od 7 do 15 sati

 

Ulazite na Ulaz 1 i pomoćni Ulaz 2. Parkiralište na Ulazu 1 je besplatno. Park je otvoren svakim radnim danom, vikendom i blagdanima.

Ulaznica

Ulaznica je doprinos za trajnu zaštitu i uređenje NP Plitvička jezera. Vrijedi jedan dan, a ukoliko se odlučite na duži boravak u nekom od hotela, ulaznicu možete produžiti na recepciji hotela u kojem boravite. Cijena ulaznice uključuje uporabu elektro - broda na jezeru Kozjak (kada nisu proglašeni zimski uvjeti) i panoramskog vlaka u okviru odabranog programa razgledavanja, osiguranje posjetitelja i porez na dodanu vrijednost.

Cijene ulaznica 2012.

od 1. studenog do 31. ožujka - cijena ulaznica za odrasle je 80 kuna (s obzirom da nismo imali mogućnost vožnje brodom i vlakom, ulaznica nam je bila naplaćena po 40 kuna), za studente 60 kuna (uz predočenje X-ice), za djecu do 7 godina GRATIS, a za djecu od 7 do 18 godina 40 kuna.

od 1. travnja do 31. listopada - cijena ulaznica za odrasle je 110 kuna, za studente 80 kuna, za djecu do 7 godina GRATIS, a za djecu od 7 do 18 godina 55 kuna.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.